منتورینگ یکی از موثرترین برنامه های توسعه شغلی این روزها است. در هند حتی در میان SME ها (شرکت های کوچک متوسط) محبوبیت پیدا می کند. این در واقع یکی از راه های بهتر برای تقویت روابط درون افراد در سراسر سلسله مراتب سازمانی است.

منتورینگ فرآیندی است برای توسعه روابط رسمی بین اعضای جوان و ارشد سازمان، در موارد خاص راهنمایی بین همسالان نیز انجام می شود . به عبارت دیگر فرآیند توسعه روابط بین اعضای با تجربه تر یک سازمان و افراد کم تجربه برای انتقال دانش و مهارت است. این انجمن ها با هدف توسعه کارکردهای شغلی ایجاد می شوند. به عنوان مثال، مربیگری، حمایت مالی، حمایت از همتایان، تکالیف چالش برانگیز، آشنایی با مخاطبین و منابع مهم راه‌های خاصی هستند که ممکن است در آنها راهنمایی صورت گیرد.

منتورینگ نیز برای کارکردهای روانی هدف قرار می گیرد. الگوبرداری، مشاوره، محک زدن رویه‌های فردی روش‌های مختلفی هستند که از طریق آنها به دومی دست می‌یابد. بدون شک این ابزار مهمی است که جدای از توسعه کارکنان منجر به افزایش رضایت شغلی، فداکاری سازمانی و پیشرفت شغلی می شود.

فرآیند راهنمایی به دو صورت کار می کند، یعنی برای طرفین، مربی و منتهی سود می برد . درگیری شغلی و رضایت مربی را افزایش می دهد. در مورد مربی، احساس ارزشمندی می کند، رضایت شغلی افزایش می یابد و اساساً انتقال دانش و مهارت صورت می گیرد.

سازمان هایی که برنامه های آموزشی رسمی دارند

بسیاری از سازمان ها از برنامه های راهنمایی به عنوان ابزاری برای توسعه شغلی استفاده می کنند. فدرال اکسپرس، بانک آمریکا و مریل لینچ برخی از سازمان‌هایی هستند که برنامه‌های آموزشی رسمی دارند. به عنوان مثال، بانک آمریکا جوخه های چهارگانه ای را ایجاد کرده است که از یک مربی و سه مربی تشکیل شده است (همچنین به عنوان محافظ برای “مردان” و “پادشاه” برای زنان نامیده می شود. بسیاری از سازمان‌ها نیز دوست دارند روابط مربیگری را دوست داشته باشند (مثلاً مربیان انگلیسی-هندی با مربیان انگلیسی-هندی).

تکنیک های مربیگری

مربیگری مستلزم اعمال خرد، احتیاط و تخصص زیاد از سوی مربی است. این روزها تکنیک های زیادی مورد استفاده قرار می گیرند که در زیر به طور خلاصه به برخی از آنها توضیح داده شده است:

  1. مربیان مسئولیت آماده سازی منتی خود برای تغییر را بر عهده دارند. تمرکز بر این است که قبل از درخواست تغییر، فرد را از نظر ذهنی آماده کنیم تا تغییر به عنوان یک فرآیند رشدی تلقی نشود. این تکنیک مربیگری کاشت نامیده می شود.
  2. روش دیگر ورود به عنوان همراه نامیده می شود، که در آن مربی به طور صریح در روند یادگیری مربی در کنار هم شرکت می کند و همیشه هدایت می کند.
  3. انجام دادن یکی دیگر از تکنیک های راهنمایی است که در آن مربی از مثال خود برای درک چیزی استفاده می کند. به آن پیشرو نیز می گویند.
  4. برداشت یکی از تکنیک‌هایی است که اساساً با هدف ارزیابی آموخته‌های گذشته و استخراج نتیجه‌گیری از آن انجام می‌شود.
  5. کاتالیزور تکنیکی است که در آن فرآیند یادگیری یا انتقال دانش سرعت می گیرد. این تنها زمانی انجام می شود که مقدار قابل توجهی تغییر حاصل شود.

برای راهنمایی، درک الزامات یادگیری و سبک مربی مهم است. یک روش نامناسب راهنمایی می تواند معکوس عمل کند. همانطور که در ابتدای نوشتن ذکر شد، شما به تخصص زیادی برای فرآیند راهنمایی نیاز دارید. با احتیاط رفتار کنید مانترا است!

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شانزده + 14 =