کارکنان واحدهای سازنده یک سازمان هستند. موفقیت سازمانی به تلاش جمعی کارکنان بستگی دارد. زمانی که کارکنان انگیزه داشته باشند به طور جمعی به رشد سازمانی کمک خواهند کرد.

در زیر نکاتی برای ایجاد انگیزه در کارکنان/کارکنان یک سازمان ذکر شده است:

 

 • خود را ارزیابی کنید- برای ایجاد انگیزه، تشویق و کنترل رفتار کارکنان، درک، تشویق و کنترل رفتار خود به عنوان یک مدیر ضروری است. روی استفاده از نقاط قوت و فرصت های خود برای خنثی کردن و کاهش تأثیر منفی نقاط ضعف و تهدیدهای سازمانی خود کار کنید. مدیر باید رویکرد “شما خوب هستید – من خوب هستم” را اتخاذ کند. 

   

 • با کارکنان خود آشنا باشید – مدیر باید با کارکنان خود به خوبی آشنا باشد. هرچه بیشتر و بهتر کارکنان خود را بشناسد، مشارکت دادن آنها در کار و همچنین دستیابی به اهداف تیمی و سازمانی ساده‌تر است. این امر باعث تعهد و وفاداری کارکنان نیز می شود. رابطه صمیمانه مافوق و مرئوس عامل کلیدی در رضایت شغلی است. 

   

 • به کارمندان مزایای خاصی ارائه دهید – به کارکنان خود برخی از مزایای مالی و مزایای دیگر بدهید. به آنها پاداش بدهید، اضافه کار را به آنها پرداخت کنید و به آنها مزایای بیمه سلامت و خانواده بدهید. مطمئن شوید که آنها از کار استراحت می کنند. بگذارید از تعطیلات و تعطیلات لذت ببرند. 

   

 • شرکت در برنامه معرفی کارکنان جدید – مقدمات با تبلیغات استخدامی انجام می شود. در این مرحله از زمان، افراد بالقوه شروع به ایجاد تصورات و خواسته های خود در مورد شغل و سازمان می کنند. نحوه انجام انتخاب و متعاقب آن فرآیند استخدام باعث ایجاد یا آسیب رساندن به تصور در مورد شغل و سازمان می شود. بنابراین، مدیر باید در قالب بندی آگهی و همچنین در فرآیند گزینش و استخدام، نظر داشته باشد. پس از تصمیم گیری در مورد نامزد، مدیر باید علاقه شخصی به تاریخ پیوستن عضو منتخب، مسائل جابجایی خانواده، هزینه حذف و غیره داشته باشد. ورود متقاعد کننده به سازمان را تضمین می کند. 

   

 • به کارکنان به طور مداوم بازخورد ارائه دهید- اعضای کارکنان مشتاقند بدانند که چگونه عمل می کنند. سعی کنید یک بازخورد منظم و سازنده به کارکنان خود بدهید. این مورد بیشتر مورد قبول کارکنان خواهد بود. بازخورد را بر اساس فرضیات قرار ندهید، بلکه بر اساس حقایق و مشاهدات شخصی انجام دهید. در مورد طرفداری یا مقایسه کارمند با شخص دیگری افراط نکنید. به صورت روزانه یا هفتگی با کارکنان خود بنشینید و مطمئن شوید که بازخورد اتفاق می افتد. این به تقویت روحیه کارکنان و در نتیجه ایجاد انگیزه در کارکنان کمک می کند. 

   

 • کارکنان خود را در مورد دستاوردهایشان به رسمیت بشناسید- ضربه زدن به پشت، چند کلمه ستایش آمیز، و دادن یک یادداشت اعتباری به کارمند/کارمند در سطح شخصی با نوعی تبلیغات گسترده می تواند انگیزه زیادی در کارکنان ایجاد کند. اشاره به دستاوردهای برجسته کارکنان در خبرنامه های رسمی یا مجله سازمان را ضروری کنید. نه تنها از کارمندی که بالاترین سهم را دارد، بلکه از کارمندی که اهداف را برآورده می کند و بیش از آن فراتر می رود، قدردانی کنید. 

   

 • اطمینان از مدیریت زمان موثر – داشتن کنترل بر زمان تضمین می کند که کارها به روش درست انجام می شوند. به کارکنان خود انگیزه دهید که زمان‌های «تعطیلی» داشته باشند، یعنی چند ساعت که هیچ وقفه‌ای برای کارمندان در انجام وظیفه‌شان وجود ندارد تا بتوانند روی کار تمرکز کنند، و زمان‌های «باز» که کارکنان آزادانه با هم ارتباط برقرار کنند و تعامل داشته باشند. جلسات یک به یک تعامل با کارکنان خود را برنامه ریزی کنید تا بتوانند سوالات خود را بپرسند و همچنین توجه شما را جلب کنند و در نتیجه احساس غفلت نکنند. همه اینها در درازمدت برای ایجاد انگیزه در کارکنان مؤثر است. 

   

 • تکنیک های مدیریت استرس را در سازمان خود داشته باشید- محیطی ایجاد کنید که در آن شما و کارکنانتان بتوانید در سطوح فشار بهینه کار کنید. از نگرش خوش بینانه نسبت به استرس در محل کار اطمینان حاصل کنید. جلسات آموزشی در مورد مدیریت استرس داشته باشید و اطمینان حاصل کنید که با جلسات گروهی در مورد نحوه کاهش استرس در محل کار پیگیری کنید. به کارکنان خود در کار خود استقلال بدهید. علائم استرس را در کارکنان شناسایی کنید و سعی کنید با آنها مقابله کنید. 

   

 • از تکنیک مشاوره استفاده کنید- احساسات کارکنان / کارکنان نسبت به کار، همتایان، مافوقان و آینده را می توان به طور موثر از طریق مشاوره کارکنان برطرف کرد. مشاوره محیط، انگیزه و حمایتی را فراهم می کند که کارمند را قادر می سازد به هویت خود دست یابد. 

   

 • به کارکنان فرصت های یادگیری بدهید- کارکنان باید به طور مداوم مهارت های جدید را در محل کار بیاموزند. به خوبی توسط شخصی گفته شده است که با توجه به اینکه مردم بیشتر از آنچه که لازم است شغل خود را دنبال می کنند و سازمان ها دیگر امنیت شغلی را به کارمندان نمی دهند، کارمندان جوان خون به طور خاص متوجه می شوند که ادامه یادگیری بهترین راه برای اشتغال ماندن است. باید به کارکنان فرصت داد تا مهارت ها و شایستگی های خود را توسعه دهند و از مهارت های خود به بهترین نحو استفاده کنند. اهداف کارکنان را با اهداف سازمانی پیوند دهید. 

   

 • برای کارکنان / زیردستان خود الگو قرار دهید – الگویی برای کارکنان خود باشید. کارکنان از آنچه شما انجام می دهید یاد می گیرند و نه از آنچه می گویید / ادعا می کنید. نحوه تعامل شما با مشتریان/مشتریان و نحوه واکنش شما بعد از پایان تعامل بر کارکنان تأثیر می گذارد. کارکنان ارتباطات غیرکلامی شما (حرکات، زبان بدن) را با دقت بیشتری مشاهده می کنند. بی وقت بودن، هدر دادن سرمایه سازمان، مدیریت نادرست تجهیزات فیزیکی سازمان، درخواست از پرسنل برای انجام کارهای شخصی شما و… همگی تاثیرات منفی بر کارکنان دارند. سعی کنید نمونه ای برای کارکنان خود قرار دهید تا از آنها پیروی کنند. 

   

 • اغلب لبخند بزنید- لبخند زدن می تواند تاثیر فوق العاده ای در تقویت روحیه کارکنان داشته باشد. یک مافوق خندان یک محیط کاری خوش بینانه و انگیزشی ایجاد می کند. لبخند یک جزء ضروری زبان بدن اعتماد، پذیرش و جسارت است. به طور مداوم، به طور طبیعی و اغلب لبخند بزنید تا نشان دهید که نسبت به کارکنانی که برای شما کار می کنند، احساس خوب و مثبتی دارید. ایده های جدید و بازخورد کارکنان را تشویق می کند. کارکنان احساس تردید و تهدید نمی کنند تا نظرات خود را از این طریق بیان کنند. 

   

 • گوش دادن موثر- گوش دادن با دقت نوعی شناخت و قدردانی از فردی است که صحبت می کند. متقابل / گوش دادن متقابل باعث ایجاد روابط شخصی صمیمانه و سالم می شود که توسعه کارکنان / کارکنان بر آن استوار است. اگر مدیران با دقت به زیردستان گوش ندهند، روحیه زیردستان پایین می‌آید و تمایلی به اشتراک‌گذاری عقاید یا بیان دیدگاه‌های خود ندارند. گوش دادن مؤثر توسط مدیر، روحیه کارکنان را تقویت می کند و در نتیجه به آنها انگیزه می دهد. 

   

 • از ارتباط مؤثر اطمینان حاصل کنید – برای ایجاد انگیزه در کارکنان خود، از ارتباطات مؤثر مانند اجتناب از استفاده از عبارات خشم، استفاده از تکنیک های سؤال برای شناخت طرز فکر و تجزیه و تحلیل کارکنان استفاده کنید تا اینکه به کارکنان دستور دهید که چه کاری انجام دهند، قضاوت های خود را بر اساس حقایق و نه بر اساس فرضیات قرار دهید. از لحن صدای آرام و ثابت استفاده کنید، به طور مؤثر گوش کنید و در پاسخ های خود مثبت و مفید باشید. نظرات خود را با کارکنان به اشتراک بگذارید. 

   

 • توسعه و تشویق خلاقیت- کارکنان باید تشویق شوند تا مهارت های خلاقیت را برای حل مشکلات سازمانی توسعه دهند. به آنها زمان و منابع برای توسعه خلاقیت بدهید. اجازه دهید جلسات طوفان فکری مداوم برگزار کنند. ایده ها و پیشنهادات کارکنان را دعوت کنید. آنها ممکن است بسیار سازنده باشند. 

   

 • سفت و سخت نباش انعطاف پذیر باشید- انعطاف پذیری را در کار معرفی کنید. در صورت امکان ساعات کاری انعطاف پذیر را در نظر بگیرید. در صورت نیاز به کارمندان اجازه دهید گهگاه در خانه کار کنند. در پذیرش ایده های کارکنان خود سختگیر نباشید. نگرش‌های انعطاف‌پذیر را در کارکنانی که در برابر شما پاسخگو هستند، تحریک کنید و از آنها بپرسید که اگر فرصتی به شما داده شود، می‌خواهند چه تغییراتی ایجاد کنند. 

   

 • غنی‌سازی شغلی را بپذیرید- غنی‌سازی شغلی به معنای فراهم کردن فضا برای کیفیت بهتر زندگی کاری است. این به معنای تسهیل در دستیابی افراد به خودسازی، شهرت و موفقیت از طریق یک شغل چالش برانگیزتر و جالب تر است که فرصت های ارتقاء و پیشرفت بیشتری را فراهم می کند. به کارکنان آزادی بیشتری در کار بدهید، آنها را در فرآیند تصمیم گیری مشارکت دهید، وفاداری به آنها نشان دهید و دستاوردهایشان را جشن بگیرید. 

   

 • به تیم خود احترام بگذارید – نه تنها به حقوق کارمندان برای به اشتراک گذاشتن و بیان نظراتشان و اینکه خودشان باشند، بلکه به زمان آنها نیز احترام بگذارید. این اطمینان حاصل می کند که کارمندان به شما و زمان شما احترام می گذارند. کاری کنید که کارکنان احساس کنند که نه تنها به عنوان کارمند/کارگر بلکه به عنوان افراد نیز مورد احترام هستند.

بدون نظر

پاسخ دهید