برای یک بازاریاب امکان ندارد که استراتژی های مشابهی برای تبلیغ محصول در بین همه افراد داشته باشد. بچه ها به سمت محصولاتی که برای بزرگسالان طراحی شده اند جذب نمی شوند و بالعکس. هر بخش نیاز، علاقه و درک متفاوتی دارد. هیچ دو بخش نمی توانند ایدئولوژی های یکسانی داشته باشند یا نیاز به محصول مشابه داشته باشند.

بازاریابی هدف به مفهومی در بازاریابی اشاره دارد که به بازاریابان کمک می کند تا بازار را به واحدهای کوچک متشکل از افراد همفکر تقسیم کنند . چنین تقسیم‌بندی به بازاریابان کمک می‌کند تا استراتژی‌ها و تکنیک‌های خاصی را برای تبلیغ یک محصول در میان بازار هدف آن طراحی کنند. بازار هدف به گروهی از افراد اطلاق می شود که به محصولات مشابه تمایل دارند و به تکنیک های بازاریابی و طرح های تبلیغاتی مشابه پاسخ می دهند.

Kellogg’s K Special عمدتا افرادی را هدف قرار می دهد که می خواهند کالری دریافتی خود را کاهش دهند. بازار هدف در چنین حالتی افراد چاق خواهند بود. استراتژی های طراحی شده برای ترویج K Special در مورد هر برند دیگری مانند Complan یا Boost که عمدتاً به نوجوانان و کودکان کمک می کند تا در رشد کلی خود کمک کنند، یکسان نخواهد بود. بازار هدف Kellogg’s K Special کاملاً متفاوت از Boost یا Complan خواهد بود.

جردن، یک دانشجوی کالج برای خرید یک پیراهن برای خود به یک فروشگاه خرده فروشی در همان نزدیکی رفت. خرده فروش تلاش زیادی کرد تا یک پیراهن رسمی زیبا به او بفروشد، اما به نوعی نتوانست جردن را متقاعد کند. جردن غمگین و دست خالی فروشگاه را ترک کرد.

به نظر شما مشکل از کجاست؟

مشکل نه از جردون است و نه پیراهن. خرده فروش در این مورد نتوانست درک کند که جردن، به عنوان یک دانشجوی کالج، مخاطب هدف پیراهن رسمی نیست. هیچ مقدار قانع کننده کمکی نکرد زیرا خرده فروش مخاطب اشتباهی را هدف قرار می داد. بازار هدف برای یک پیراهن رسمی، مراجعه کنندگان به دفتر یا حرفه ای ها خواهد بود. تی شرت های فانکی، پیراهن های غیررسمی برای جوردون بهتر کار می کردند.

بازار هدف Zodiac Clothing Company Limited یا Louis Philippe مراجعه کنندگان به دفتر خواهد بود در حالی که بازار هدف Levi’s بچه های مدرسه و دانشگاه خواهد بود.

بازار هدف گربه‌موس یا جینی و جونی بچه‌ها هستند.

به عبارت ساده تر، بازار هدف شامل افراد همفکری است که یک سازمان می تواند استراتژی ها، طرح های تبلیغاتی و تبلیغات مشابهی برای جذب آنها و ترغیب آنها به خرید محصول داشته باشد. هنگامی که یک شرکت در مورد مخاطبان هدف خود تصمیم می گیرد، استراتژی های تبلیغاتی مختلفی را برای محبوب کردن یک برند در بین آنها پیاده می کند.

اساس بازاریابی هدف

 • سن
 • جنسیت
 • منافع
 • موقعیت جغرافیایی
 • نیاز
 • اشتغال

چرا بازاریابی هدفمند؟ (نیاز به بازاریابی هدفمند)

 • سازمان ها می توانند از استراتژی های مشابهی برای تبلیغ محصولات خود در بازار هدف استفاده کنند.
 • آنها می توانند رویکرد متمرکزتری را در مورد بازاریابی هدف اتخاذ کنند. آنها مشتریان خود را به خوبی می شناسند و بنابراین می توانند به موثرترین روش به مخاطبان هدف خود دسترسی پیدا کنند.

نحوه ایجاد بازار هدف

 • سازمان ابتدا باید تصمیم بگیرد که چه کسانی در یک بخش خاص قرار می گیرند. یک نر و یک ماده را نمی توان در یک بخش نگه داشت. اولین و مهمترین قدم تصمیم گیری در مورد بازار هدف است.
 • گام بعدی شناسایی نیاز و ترجیح بازار هدف است. ضروری است که بدانیم بازار هدف از محصول چه انتظاراتی دارد.
 • زمانی که بازار هدف مشخص شد، سازمان‌ها می‌توانند در مورد استراتژی‌های مختلف مفید برای ارتقای محصول خود تصمیم بگیرند.

بدون نظر

پاسخ دهید