برای رشد مثبت کسب و کار، همه مشتریان باید به طور مستقیم یا غیرمستقیم به تامین کنندگان خوب و قابل اعتماد وابسته باشند. مشتریان جدا از انتظاراتی که از تامین کننده دارند، باید به آنها وفادار باشند تا روابط خود را تقویت کنند. بنابراین مشتریان باید بر روی ایجاد یک رابطه قوی و طولانی مدت با تامین کنندگان کار کنند، همانطور که با مشتریان خود انجام می دهند. و این یک فرآیند پیچیده نیست.

رابطه مثبت مشتری و تامین کننده با ابتکار تامین کننده برای نشان دادن حساسیت خود به نیازهای مشتری آغاز می شود. یک مشتری همیشه شرایط معامله تجاری خود با تامین کننده را تضمین می کند و دوست دارد با آنها صادق باشد تا جریان تجارت روانی داشته باشد. اما بسیاری از تامین کنندگان غیر جدی در ابتدا فقط با ایجاد تقلای مشتری برای شروع یک رابطه، معامله را خراب می کنند.

خطاها و انحرافات از سوی تامین کنندگان می تواند روابط آنها را به طرق مختلفی تحت تاثیر قرار دهد که در زیر آورده شده است:

 

 • رضایت: مشتری توقع توجه و راحتی کلی در تمام بخش‌ها را دارد تا اطمینان حاصل شود که نیازهای او برآورده می‌شود. این شامل کیفیت، به موقع بودن، سهولت دسترسی و تعهد به شرایط است. او می خواهد باور کند که تامین کننده به او اهمیت می دهد. 

   

 • رقابت پذیری: مشتریان تامین کننده را از طریق رقابت بر اساس قیمت و کیفیت محصولاتشان، قابلیت اطمینان آن، پیشینه تکنولوژیکی و روندهای صنعت ارزیابی می کنند. این عوامل بر معامله تأثیر می گذارد. 

   

 • نوآوری: برای تامین کننده دشوار است که مشتری را از ارزیابی کیفیت خود منحرف کند. مشتری محصولات را بیشتر از عرضه کننده می شناسد و زندگی می کند، زیرا روی آنها کار می کند و در موقعیتی است که نوآوری و توسعه را برای محصولات پیشنهاد می کند. 

   

 • امور مالی: تامین کنندگان باید برای ارائه مزایای مالی به عنوان وام، شرایط تمدید شده خرید و به تعویق انداختن بدهی زمانی که مشتریان وفادارشان درخواست می کنند، به ویژه در مرحله رشد یا زمانی که در یک بحران مالی قرار دارند، آماده باشند. 

از سوی دیگر تامین کنندگان نیز حق دارند نیازهای خود را برآورده کنند زیرا در نهایت انگیزه آنها سود است. آنها می خواهند در معاملات خود به عنوان بهترین شناخته شوند، بنابراین روی وفاداری و رضایت مشتری در همه سطوح حساب می کنند که به نفع هر دوی آنها است. بنابراین تنها روابط برد-برد بین آنها در تمام مراحل زنجیره مشتری-تامین کننده رضایت کامل را ایجاد می کند. باید به خاطر داشت که یک مشتری نام خود را فقط در رابطه با تامین کننده خود فرض می کند. به این ترتیب برای اینکه مشتری با ارزشی برای تامین کنندگان باشد، در اینجا چند کار وجود دارد که او باید انجام دهد:

 

 1. پرداخت ها همیشه به موقع مشتری همیشه باید قبل از شروع معامله برای شرایط پرداخت مطلوب مذاکره کند. اما پس از ثبت سفارش، تعهد باید رعایت شود. با هر مشکلی که در این زمینه ایجاد می شود باید به درستی برخورد کرد تا سرقفلی و منافع حاصل از آن حفظ شود. 

   

 2. انعطاف پذیری کافی را فراهم کنید. مشتری باید سعی کند تا حد امکان انعطاف پذیری بیشتری را به تامین کنندگان بدهد، مگر اینکه دلیل قانع کننده و رقابتی برای انجام ندادن آن وجود داشته باشد. باید از خواسته های غیر منطقی پرهیز کرد. این تمایل به تولید با کیفیت نیز مرتبط است. 

   

 3. رابطه را شخصی کنید. مشتری باید همیشه با تامین کننده در تماس باشد و به طور مکرر از او بازدید کند، نه لزوما فقط در مواقع نیاز. همچنین ممکن است از او دعوت شود تا در برخی از جلسات استراتژی شرکت کند و پیشنهاداتی ارائه دهد. روش های بهبود تجارت نیز ممکن است مورد بحث قرار گیرد. به اشتراک گذاری دانش، فرصت ها، مزایای خدمات، سازگاری نرم افزار و غیره برای هر دو مفید خواهد بود. 

   

 4. اطلاعات را به اشتراک بگذارید مشتری باید با آگاه نگه داشتن تامین کنندگان از آنچه در سازمانشان می گذرد ارتباط برقرار کند. او ممکن است برخی از اطلاعات استراتژیک کلیدی را با آنها به اشتراک بگذارد. ارتباطات مکرر و باز در درک انتظارات یکدیگر مهم است. همه روابط از خود شروع می شود. 

   

 5. یک مشتری خواستار اما با ارزش باشید. مشتری خواستار بودن می تواند منصفانه باشد. مشتری باید خواسته های خود را به وضوح بیان کند و به تامین کننده خود بگوید که توافقات خود را حفظ کند. در عین حال، به عنوان یک مشتری ارزشمند، باید همیشه با او همکاری کند تا بدون خجالت به تعهداتش عمل کند. به اشتراک گذاری دانش، مزایای خدمات، فرصت های قرار گرفتن در معرض رسانه ها، سازگاری با نرم افزار، کارایی و غیره می تواند به افزایش روابط کمک کند. 

این عوامل ضروری برای مشتریان برای ایجاد و حفظ رابطه سالم با تامین کنندگان مهم هستند.

بدون نظر

پاسخ دهید

2 × چهار =