مشاهده کنجکاو – مرحله اول در فرآیند تصمیم گیری

مشاهده کنجکاو اولین گام در فرآیند تصمیم گیری است. این دو کلمه، کنجکاوی و مشاهده برای یک فرآیند تصمیم گیری بسیار مهم هستند . کنجکاوی به معنای تمایل به دانستن یا یادگیری در مورد چیزی است. کسی که کنجکاو است هیچ چیز را به راحتی نمی پذیرد. او همیشه نسبت به همه چیز بدبین است. افراد کنجکاو همیشه سوال می پرسند و سعی می کنند پاسخ سوالات خود را جستجو کنند. کنجکاوی می تواند به شما در تصمیم گیری صحیح کمک کند.

ممکن است این سوال را بپرسید که کنجکاوی چگونه به فرآیند تصمیم گیری کمک می کند؟ پاسخ این است، زمانی که کنجکاو هستید، می توانید موقعیت هایی را که در آن تصمیمات باید در محل یا در آینده گرفته شود، شناسایی کنید. کنجکاوی همچنین فرآیندهای دیگری را تحریک می کند که به شما در تصمیم گیری کمک می کنند. اینها عبارتند از پرسش، پرس و جو در مورد چیزها، آزمایش، تجسم، شک، ارزیابی، شناسایی الگوهای مختلف، تفکر تخیلی، استدلال منطقی، پیش بینی، استنتاج و غیره. همه این فرآیندها شما را به سمت تصمیم گیری های مناسب سوق می دهد.

کنجکاوی نه تنها به شما در تصمیم گیری کمک می کند، بلکه سایر مهارت ها و توانایی های شما را نیز بهبود می بخشد. اگر آدم کنجکاویی نیستید، می توانید با خواندن روزنامه، مجلات، کتاب و غیره کنجکاوی خود را برانگیزید. خودتان را در بحث با خانواده و دوستان غرق کنید، در نمایشگاه ها و همایش های مختلف شرکت کنید، چیزهایی را که در اطرافتان می گذرد مشاهده کنید و سعی کنید عادت کنید. پرسش در مورد همه چیز و نپذیرفتن هر چیز به عنوان یک واقعیت.

کلمه دیگر مشاهده است که به معنای توانایی مشاهده جزئیات مهم یا فرآیند مشاهده چیزهای مختلف به منظور جمع آوری اطلاعات است. اگر مراقب باشید، می توانید تصمیم گیرنده خوبی شوید. این به شما کمک می کند تا تمام جزئیات مهم در مورد مشکل خود و راه حل آن را شناسایی کنید. مهم است که همه چیز مربوط به مشکل خود را از نزدیک مشاهده کنید. تمام جزئیاتی را که از طریق مشاهده خود جمع آوری کرده اید یادداشت کنید. به عنوان مثال اگر شما یک شرکت را اداره می کنید و باید تصمیم بگیرید که محصولات خود را از کدام تامین کننده خریداری کنید، اولین چیزی که در تصمیم گیری به شما کمک می کند مشاهده نمونه محصولات است.

بنابراین از طریق این دو مورد: کنجکاوی و مشاهده یعنی مشاهده کنجکاو می توانید فرآیند تصمیم گیری خود را آسان و موثر کنید. در طول فرآیند تصمیم گیری، روند تفکر خود را متوقف نکنید و بارها و بارها به مشکل فکر کنید. افکار خود را آزاد بگذارید و سعی کنید مهارت های تفکر خود را بهبود بخشید. کل سناریو را در ذهن خود تصور و تجسم کنید تا بتوانید نتیجه تصمیم خود را پیش بینی کنید. کنجکاوی در طول فرآیند تصمیم گیری شما را به نارضایتی و نارضایتی منجر به بهبود توانایی های تصمیم گیری شما می شود. این اولین مرحله مشاهده کنجکاو گام بسیار مهمی است و یک تصمیم گیرنده خوب همیشه این مرحله را دنبال می کند. این مرحله را در فرآیند تصمیم گیری خود پیاده کنید و نتایج خوبی بگیرید.

بدون نظر

پاسخ دهید