بهبود مهارت های ارتباطی یک فرد

یک فرد ممکن است شخصیتی فوق‌العاده خوشایند، در شناخت عمیق موضوع، شبکه خوب و بسیار قوی داشته باشد، اما اگر مهارت‌های ارتباطی مؤثری نداشته باشد، نمی‌تواند ارزش خود را ثابت کند و جذابیت و استعداد او به سادگی مورد توجه قرار نمی‌گیرد. فردی بدون مهارت های ارتباطی موثر هرگز نمی تواند جایگاه خود را در این دنیای رقابتی خشن ایجاد کند.

هر فردی با مهارت های ارتباطی خوب متولد نمی شود. به مرور زمان با گذراندن مراحل مختلف زندگی فرد به ارث می رسد. مهارت ارتباطی هنری است که باید در آن مسلط شد تا حضور فرد احساس شود، جدا از جمعیت باشد و به عنوان یک رهبر قوی در تمام جنبه های زندگی ظاهر شود.

اجازه دهید چند گام ساده را که یک فرد می تواند برای بهبود مهارت های ارتباطی دنبال کند، دریابیم .

 

  • هیچ چوب جادویی وجود ندارد که بتواند مهارت های ارتباطی یک فرد را در یک یا دو روز بهبود بخشد. برای بهبود مهارت های ارتباطی، فرد باید دو P را دنبال کند. دو P عبارتند از تمرین و صبر . برای بهبود مهارت های ارتباطی باید بسیار صبور بود و تمرین زیادی کرد. تا جایی که می توانید با دوستان، اقوام، همکاران خود تعامل داشته باشید و همچنین سعی کنید از آنها در رشته لهجه، روان، تلفظ و همچنین کلمات جدید بهره ببرید. اگر به کلمه‌ای برخورد کردید که معنی آن را نمی‌دانید، نادیده نگیرید، همیشه معنی آن را دریابید و دفعه بعد هر زمان که صحبت کردید سعی کنید از کلمه جدید یاد گرفته شده استفاده کنید. 
  • هر زمان که فکری به ذهن شما می رسد، همیشه قبل از برقراری ارتباط، تکالیف خود را از قبل انجام دهید. با انتخاب کلمات مناسب، معقول و مرتبط، محتوا را با دقت تهیه کنید . از به کار بردن کلمات بسیار پیچیده در محتوا خودداری کنید. سعی کنید تا جایی که ممکن است مطالب را شفاف کنید. افکار نامنظم و اتفاقی همیشه منجر به سوء تفاهم و سردرگمی می شود. حتی کوچکترین جزئیات را نادیده نگیرید، زیرا سؤالات می توانند در هر زمان از سمت شنونده ظاهر شوند. 
  • هنگام تعامل باید از زیر و بم و لحن به خوبی مراقبت شود . هنگام صحبت نیمی از کلمات را لکنت زبان یا نجوید. واضح و درست با لحنی که برای همه شنوندگان شنیده می شود، حتی آنهایی که پشت سر نشسته اند صحبت کنید. 
  • هیچ مکالمه، ارائه یا جلسه ای را بیش از حد طولانی نکنید، زیرا تمایل به یکنواخت شدن دارد و پیام هرگز به مغز شنوندگان نمی رسد و در نتیجه منجر به یک ارتباط بی اثر می شود. برخی از جوک ها، نقل قول های خنده دار، یک لاینر را انجام دهید، در مورد آب و هوای روز بحث کنید و از سلام و تمجیدهای گرم برای جلب توجه شرکت کنندگان استفاده کنید. برای شکستن یخ بین شنوندگان و ایجاد ارتباط جالب و سالم، باید استراحت چای یا استراحت میان وعده در نظر گرفته شود. 
  • در هر ارتباطی، درک مخاطب بسیار مهم است. به یاد داشته باشید که شنوندگان نیز بخش فعال ارتباط هستند. قبل از پرداختن باید روحیه، سوابق تحصیلی، زمینه فرهنگی، روند فکری، پیشینه دینی شنوندگان را درک کرد. قبل از ادامه ارتباط ، باید یک بررسی KYC (مشتری خود را بشناسید) انجام دهید. 
  • هرگز در یک پس زمینه پر سر و صدا ارتباط برقرار نکنید زیرا نویز مانعی برای برقراری ارتباط موثر است. از خیابان های شلوغ، تردد بوق، اتوبوس ها و قطارهای شلوغ، اماکن بازار، کارگاه های ساخت و ساز، ایستگاه های راه آهن باید اجتناب کرد زیرا شیطانی به نام «نویز» بر محتوای اصلی چیره می شود و در نتیجه پیام را تحریف می کند و اطلاعات هرگز به شکل دلخواه خود نمی رسد. در صورت پیام فوری، به پیامک یا حالت ارتباط غیرکلامی تکیه کنید. 
  • همیشه با گیرنده چک کنید که آیا پیام را به شکل صحیح دانلود کرده است یا خیر؟ همچنین در بین مکالمه از گیرندگان سؤال بپرسید تا مجدداً تأیید کنید که آیا آنها در دنیای رویاهای خود مراقب هستند یا به سادگی گم شده اند. هنگام اشتراک‌گذاری هر شماره تماس، شناسه ایمیل، جزئیات حساب بانکی یا هر اطلاعات مهم دیگری، همیشه با گیرنده تماس بگیرید. در پایان اگر هر یک از شنوندگان شک و شبهه را برطرف کنید. 
  • همیشه به ارتباط کلامی در محل کار وابسته نباشید. پس از هر گونه ارتباط شفاهی با همکاران، ارسال صورتجلسات جلسه یا نکات مهم را از طریق ایمیل با علامت سی سی برای همه شرکت کنندگان عادت کنید. همیشه به برنامه ریزان، سازمان دهندگان وابسته باشید و نکات مهم را در تاریخ تعیین شده به عنوان آخرین مهلت برای تکمیل یک کار خاص یادداشت کنید. در طول ارائه، مخاطب باید از تخته وایت برد، کاغذ استفاده کند و شرکت کنندگان نیز باید یک دفترچه یادداشت داشته باشند تا نکته ای را فراموش نکنند. 
  • شنوندگان پس از دریافت پیام نیز باید بازخورد ارزشمند خود را ارائه دهند که آیا اطلاعات صحیح را دریافت کرده اند یا خیر. قبل از ترک؛ شنوندگان باید تمام شبهات خود را برطرف کنند و باید به فرستنده پاسخ دهند تا ارتباط موثر باشد. هرگز جلسه را با سوالاتی در ذهن خود ترک نکنید، همیشه آنها را با سخنران پاک کنید. جلسه پاسخ سوال باید در پایان مکالمه بیاید. شنونده نباید بین مکالمه با سؤال بپرد زیرا منجر به سوء تفاهم و درگیری می شود. 
  • آخرین اما نه کم اهمیت ترین، فرستنده باید با گیرنده تماس چشمی برای تاثیر مورد نظر برقرار کند. گوینده باید بسیار اعتماد به نفس داشته باشد و باید حرکت و نگرش مثبت بدن را برای جریان صحیح اطلاعات بین دو طرف نشان دهد.

به یاد داشته باشید که ارتباط موثر در سناریوهای چالش برانگیز امروزی یک ضرورت است و نکات فوق قطعاً راه زیادی در بهبود مهارت های ارتباطی فرد دارد.

بدون نظر

پاسخ دهید