نقش شخصیت در مذاکره

یک شخصیت تاثیرگذار دست به دست هم می دهد تا ارتباط خوبی برای یک مذاکره موثر داشته باشد. یک شخصیت جذاب کلید یک مذاکره موثر است.

اجازه دهید درک کنیم که چگونه ویژگی های شخصیتی یک فرد در یک مذاکره موثر کمک می کند.

 

 • در طول مذاکرات، فرد باید سعی کند خودش باشد. نباید چیزها را جعل کرد یا تظاهر به خوب بودن کرد. اگر از معامله راضی نیستید، وانمود نکنید که خوشحال هستید. بهتر است هر چند وقت یکبار نگرانی خود را مطرح کنید، نه اینکه بعداً تختخواب شوید. عادی باشید و آرام باشید، همه چیز به طور خودکار سر جای خود قرار می گیرد. 

   

 • مهم این است که به جای جدی بودن، صادق باشیم . اخلاص یکی از مهمترین ویژگی های شخصیتی مورد نیاز در مذاکره است. برای یک مذاکره موثر باید صادق بود. چیزها را بیخود نگیرید به خوبی برای مذاکره آماده شوید. برای یک معامله تجاری، سعی کنید همه چیز مربوط به معامله را از قبل مطالعه کنید. دستور کار مذاکره باید برای شما کاملاً روشن باشد. تمام اسناد مربوطه را که ممکن است در زمان مذاکره نیاز داشته باشید همراه داشته باشید. فقط به خاطرش نرو 

   

 • صادق باش چیزهای تقلبی نکنید در طول مذاکرات، صداقت نقش مهمی دارد. هرگز نباید حقوق خود را دستکاری کرد تا در سازمان بعدی افزایش یابد. دروغ های غیر ضروری را فقط برای مقداری پول نگویید. ترس از گرفتار شدن همیشه وجود دارد و به نوعی در چهره شما نیز منعکس می شود. نگران نباشید؛ شما قطعا آنچه را که لیاقتش را دارید به دست خواهید آورد. 

  اگر می دانید لپ تاپ برای شما هزینه xyz دارد، نروید و به مغازه دار دروغ نگویید که در مغازه بعدی بسیار ارزان تر است. او احمقی نیست که تجارت کند. به یاد داشته باشید که حتی او قیمتی را که مغازه دار همکارش ارائه می دهد بررسی می کند. بهتر است به جای کاهش قیمت که می‌دانید برای مغازه دار کمی مشکل است، تخفیف یا احتمالاً لوازم جانبی دیگری را درخواست کنید.

   

 • برای مذاکره باید با لباس هوشمندانه رفت . لباس پوشیدن ما نقش مهمی در تقویت شخصیت ما دارد. متقاعد کردن طرف مقابل برای فردی که لباس پوشیده به تن دارد بسیار مشکل خواهد بود. 

  به یاد داشته باشید اولین برداشت آخرین برداشت است و باید بسیار مراقب آن بود.

  فرض کنید اگر به مغازه‌ای بروید که در آن مغازه‌دار لباس‌های هوشمندانه نپوشیده باشد، رویکردی کاملا معمولی داشته باشد و تقریباً نیمه‌خواب باشد، آیا احساس تعامل با او خواهید داشت؟ واضح است که حوصله گوش دادن به او را هم نخواهید داشت.

  جک برای یک معامله تجاری با پیراهن و جین وارد شد. شخص دیگر تصور می کرد که جک خود در مورد معامله جدی نیست و بنابراین علاقه زیادی به مذاکره نداشت. لباس پوشیدن هوشمند به معنای پوشیدن لباس های گران قیمت نیست. درعوض، متناسب با موقعیت لباس می پوشد. پوشیدن لباس های رسمی را برای معاملات تجاری ترجیح دهید و فراموش نکنید که کفش های خود را برای تاثیر مطلوب جلا دهید. مردم به کفش های شما نگاه می کنند.

   

 • صبور باش مشاهده شده است که افراد کم حوصله، مذاکره کنندگان ضعیفی هستند. فکر نکنید اگر می خواهید قیمت یک کالای خاص باید 4 دلار باشد، مغازه دار بلافاصله با آن موافقت می کند و با کمال میل آن را به شما می دهد. شما باید او را متقاعد کنید و این نیاز به صبر دارد. شما نمی توانید عصبانیت خود را از دست بدهید و بر سر او فریاد بزنید. 

   

 • انعطاف پذیر باشید و سازش را یاد بگیرید . اولویت دادن به علایق شخصی اشکالی ندارد اما نباید خودخواه بود. اگر شما اولین کسی هستید که چیزی را می پذیرید، بی اهمیت نمی شوید و چیزی را از دست نمی دهید، در عوض طرف مقابل شما را نگاه می کند و هر دوی شما هر چه بخواهید به دست خواهید آورد. 

   

 • برای مذاکره بهتر باید به طرف دوم اعتماد کرد . همیشه عیوب دیگران را پیدا نکنید. همه مردم بد نیستند. افرادی هستند که واقعا خوب و مفید هستند. همیشه نباید فکر کرد که طرف مقابل به او آسیب می رساند. طرف دوم فقط برای انجام تجارت وجود دارد. او مطلقاً دشمن شما نیست. فقط سر اصل مطلب نروید، گفتگو را با یک لبخند گرم شروع کنید. اگر او پیراهن زیبایی پوشیده است، ابتکار عمل را به دست بگیرید و از او تعریف کنید. با او به عنوان یک دوست رفتار کنید. هرگز نباید مغرور بود. او نیز مانند شما نماینده شرکت خود است. قهوه و چند تنقلات سفارش دهید. این به شکستن یخ و تقویت پیوند بین دو طرف کمک می کند. به یاد داشته باشید که فرد نباید خیلی معمولی و بیش از حد دوستانه باشد. 

   

 • در رویکرد خود حرفه ای باشید . پس از بسته شدن معامله، قراردادی را در حضور هر دو طرف امضا کنید. صورتجلسه برای وضوح بهتر باید بین همه شرکت کنندگان پخش شود. فراموش نکنید که پس از پایان خرید، صورتحساب خود را از مغازه دار دریافت کنید. فقط به ارتباط کلامی تکیه نکنید. 

   

 • مهارت های گوش دادن خود را برای مذاکره بهتر تقویت کنید . به حرف طرف مقابل هم گوش کنید. او ممکن است چیزی جالب و مفید برای شما نیز بیاورد. فکر نکنید که طرف مقابل چیزی نمی داند. حتی او به خوبی آماده شده است. هرگز نباید طرف دوم را دست کم گرفت. اگر برای خرید می روید، مغازه دار را نادیده نگیرید، به حرف او گوش دهید و سپس تصمیم بگیرید که چه چیزی بخرید و چه چیزی را نخرید. 

   

 • کمی با تدبیر و دیپلماتیک رفتار کنید. دیپلماتیک بودن به معنای باهوش بودن نیست. بین این دو تفاوت وجود دارد. فرد باید باهوش باشد و باید بداند چه چیزی صحبت کند و با چه چیزی صحبت نکند. موقعیت را تجزیه و تحلیل کنید و بر اساس آن پاسخ دهید. چیزی صحبت نکنید زیرا رئیستان از شما خواسته است که همین کار را انجام دهید. مغز خود را به کار بگیرید و به شیوه ای مناسب واکنش نشان دهید. اگر احساس می کنید که اظهارات شما در موقعیت خاص احمقانه به نظر می رسد، بهتر است صحبت نکنید. 

بدون نظر

پاسخ دهید