انواع تحقیقات بازاریابی و کاربرد آنها

تحقیقات را می توان بر اساس تکنیک (بررسی، آزمایش، مطالعات مشاهده و غیره) و یا بر اساس هدف طبقه بندی کرد. در فصل های بعدی به بررسی تکنیک ها خواهیم پرداخت. حال اجازه دهید بر روی 3 روش انجام تحقیقات بازاریابی بر اساس هدف تمرکز کنیم:

 

 1. اکتشافی 

  همانطور که از نام آن پیداست، تحقیقات اکتشافی کاوش اولیه ای است که برای بدست آوردن یک ایده و بینش در مورد مسئله انجام می شود. تحقیق فرآیندی نسبتاً پرهزینه است. تحقیقات اکتشافی تضمین می کند که این فرآیند بدون درک کامل مشکل آغاز نمی شود. این مطالعه کیفی (درک مفهوم) است تا کمی (ارائه اندازه گیری دقیق). همچنین این نوع تحقیقات شواهد قطعی به دست نمی دهد و باید تحقیقات بعدی انجام شود.

  علاوه بر این، اهداف زیر استفاده از تحقیقات اکتشافی را توجیه می کند:

   

  • تشخیص یک وضعیت: گاهی اوقات، شرکت ها موقعیتی در دست دارند، اما نمی دانند چگونه آن را به وضوح تعریف کنند. این اقدام را ممنوع می کند. یکی از دلایل استفاده از آن شناسایی ماهیت دقیق مشکل تجاری است، اما تحقیقات اکتشافی فقط به این محدود می شود. برای تدوین برنامه اقدام، باید تحقیقات توصیفی یا تجربی متوالی انجام شود. 

    

  • گزینه های غربالگری: موقعیتی را در نظر بگیرید که چندین گزینه وجود دارد، اما محدودیت های بودجه اجازه اجرای همه آنها را نمی دهد. تحقیقات اکتشافی به انتخاب بهترین جایگزین ها در این مورد کمک می کند. 

    

  • کشف ایده های جدید: بسیاری از اوقات، مصرف کنندگان نمی دانند به چه چیزی نیاز دارند که به ویژه در مورد فناوری صادق است. قبل از اختراع اولین تلفن هوشمند در اوایل دهه نود، یک فرد معمولی نیاز به آن را احساس نمی کرد یا درک نمی کرد که دستگاه چقدر فراگیر خواهد شد. از تحقیقات اکتشافی در مواردی مانند این برای القای ایده های جدید استفاده می شود. 

  یک روش پرکاربرد برای اجرای تحقیقات اکتشافی برای این منظور، آزمون مفهومی است. در اینجا، مصرف کنندگان هدف با یک ایده آشنا می شوند و از آنها می پرسند که در مورد آن چه احساسی دارند، آیا احتمال دارد از آن استفاده کنند یا خیر. این ایده قبل از سرمایه گذاری در تحقیق و توسعه محصول جدید، دوست داشتنی یا مقبولیت آن را آزمایش می کند.

   

 2. توصیفی 

  این نوع تحقیق زمانی مورد استفاده قرار می گیرد که درک درستی از مسئله وجود داشته باشد، اهداف تعریف شده و سؤالات تحقیق به وضوح تدوین شده باشند. بر خلاف تحقیقات اکتشافی، از تحقیقات توصیفی اثباتی برای تدوین برنامه های عملیاتی استفاده می شود. این کمک می کند تا به سؤالات «چه موقع»، «چه کسی»، «چه»، «چگونه» و «کجا» پاسخ داده شود، اما نه «چرا».

  تحقیقات توصیفی معمولاً شرح مفصلی از ویژگی ها یا رفتار یک جمعیت ارائه می دهد. از این رو، کار تحقیقاتی معمولاً شامل برخی از عناصر پروفایل مصرف کننده و تقسیم بندی بازار است.

   

 3. تجربی 

  مطالعات تجربی روابط علت و معلولی را نشان می دهد. آنها تلاش می کنند تا نتایجی که ممکن است اقدامات بازاریابی داشته باشند را رمزگشایی کنند. به عنوان مثال، زمانی استفاده می شود که هدف تعیین تأثیر افزایش قیمت بر استفاده باشد.

  این تحقیق به صورت پیاپی از تحقیقات اکتشافی و توصیفی استفاده می شود و از این رو دانش کافی در مورد موضوع تا آن زمان به دست آمده است. تحقیقات تجربی به عنوان تحقیقات علی نیز شناخته می شود.

میزان عدم قطعیت نیز بر نوع روشی که باید انتخاب شود تأثیر می گذارد. هر چه وضعیت به خوبی تعریف شده باشد، آژانس تحقیقاتی بیشتر از تحقیقات اکتشافی به تحقیقات توصیفی به تحقیقات تجربی خواهد رفت.

درجه تفسیر مسئله

موارد زیر بیشتر به درک اهمیت هر نوع تحقیق کمک می کند:

تحقیق اکتشافی
(غافل از مشکل)
تحقیق توصیفی
(آگاه از مسئله)
تحقیق علّی
(مسئله به وضوح تعریف شده)
زمان مطالعه فاز اولیه مرحله بعدی تصمیم گیری مرحله بعدی تصمیم گیری
رویکرد بدون ساختار ساختار یافته بسیار ساختار یافته
مثال ها
 • فروش ما در حال کاهش است و نمی دانیم چرا
 • آیا مردم به ایده محصول جدید ما علاقه مند هستند؟
 • چه نوع افرادی محصول ما را می خرند؟ چه کسی محصول رقیب ما را می خرد؟
 • مصرف کنندگان چه ویژگی هایی را در محصول ما ترجیح می دهند؟
 • آیا خریداران بیشتر از محصولات ما را در بسته بندی جدید خریداری خواهند کرد؟
 • کدام یک از دو کمپین تبلیغاتی موثرتر است؟

بدون نظر

پاسخ دهید