موانع تشکیل تیم موثر

تیم ها برای کاهش فشار کاری بر روی افراد و دستیابی به اهداف در بازه زمانی مورد نظر تشکیل می شوند . در تیم ها، افراد در بین خود مسئولیت ها را به اشتراک می گذارند، به یکدیگر کمک می کنند تا یک کار پیچیده را انجام دهند. اعضای تیم باید با یکدیگر راحت باشند و کمی انعطاف پذیرتر و سازگارتر باشند.

گرد هم آوردن افراد آسان است، اما واداشتن آنها به اجرای کار دشواری است. وظیفه دادن به آنها آسان است، اما انتظار بهترین ها از آنها دشوار است.

بیایید مثال زیر را مرور کنیم.

وقتی یک تیم کریکت بازی کریکت را می‌بازد، اغلب می‌شنویم که مردم می‌گویند: «بت‌باز متوجه نشد که همکارش می‌خواهد با چه چیزی ارتباط برقرار کند، دوید و بیرون آمد».

«هماهنگی ضعیفی بین توپ‌زن و بازیکن زمین وجود داشت»

“خفاشگر در واقع بیشتر به تکمیل قرن خود علاقه داشت تا برنده شدن در بازی”

“بازیکن تنبل بود و نتوانست فرار را حفظ کند”

عوامل فوق نشان دهنده چیست؟

آنها در واقع موانع مختلفی هستند که مانع از پیروزی تیم کریکت در بازی شدند.

موانع بر سر راه تیم سازی، اعضای تیم را برای عملکرد محدود می کند و در نهایت عملکرد آنها کاهش می یابد و سازمان از دست می رود.

اجازه دهید موانع مختلف بر سر راه تیم سازی و روش های غلبه بر آنها را درک کنیم:

 

 • وقتی افراد به علایق شخصی خود اولویت می دهند تا کار، تیم آسیب می بیند. 

  مایک هرگز نمی‌خواست صبح‌ها جلسه‌ای با تیم داشته باشد، زیرا باید ابتدا پسرش را به مدرسه و سپس همسرش را به دفترش می‌سپرد. دستور کار روز هرگز قابل بحث نبود و هرکس به اراده شیرین خود کار کرد. مایک بیشتر نگران مدرسه پسرش و دفتر همسرش بود. آنها مهم هستند اما نه به قیمت دفتر کار. هیچ چیز سازنده ای از تیم مایک بیرون نیامد زیرا خود او هرگز در مورد کارش جدی نبود. برای حداکثر خروجی، اعضای تیم باید ابتدا به تیم خود فکر کنند و بقیه چیزها بعداً بیاید. فرد باید به تیم خود و همچنین سازمان خود احترام بگذارد تا در ازای همان انتظار را داشته باشد.

   

 • عدم شفافیت افراد در مورد هدف تیم و نقش ها و مسئولیت های خود در تیم نیز باعث ایجاد مشکلاتی در تیم سازی موثر می شود. هدف باید مشترک باشد. افراد نباید اهداف جداگانه ای داشته باشند. 

  برای یک تیم بازاریابی، هدف ایجاد درآمد برای سازمان است و هرکس از جمله رهبر تیم باید در جهت آن تلاش کند.

   

 • نقش ها و مسئولیت ها باید بر اساس علاقه، صلاحیت آموزشی و تخصص اعضای تیم طراحی شوند . 

  جان، علی، کیت و بن بخشی از تیم فروش در یک سازمان مشهور بودند، اما کیت بیشتر به کمک به تیم عملیات علاقه داشت. او هرگز علاقه زیادی به فعالیت های بازاریابی نداشت و فقط به دلیل فشار مدیریت و ترس از دست دادن شغل، آن را پذیرفت. او بیشتر به یافتن جایی در تیم عملیات علاقه مند بود تا تمرکز بر کارش. افراد نباید مسئولیتی را بپذیرند مگر اینکه و تا زمانی که در مورد آن کاملاً مطمئن باشند. بهتر است در ابتدا نه بگویید نه اینکه بعداً خود و دیگران را آزار دهید.

  وقتی یک تیم تشکیل می شود، اعضای تیم تقریباً با یکدیگر جدید هستند. آنها همدیگر را به خوبی نمی شناسند و احساس خجالت و تردید می کنند. شکستن یخ در بین کارمندان در همان ابتدا مهم است در غیر این صورت بعداً به یک مانع قوی تبدیل می شود. ما روباتی نیستیم که بتوانیم فقط با فشار دادن یک دکمه شروع به کار کنیم و بدون اینکه حتی با هم صحبت کنیم بدون توقف کار کنیم. انسان ها باید با هم صحبت کنند، مسائل را بین خودشان بحث کنند و به هم اعتماد کنند. همیشه تصور نکنید که همه به کار شما حسادت می کنند و به شما آسیب می رسانند. به مردم اعتماد کنید، این کار نیمی از تنش های شما را کاهش می دهد.

   

 • فقدان بحث دوباره مانعی برای تیم سازی موثر است . اعضای تیم نباید در جلسات تیم ساکت بنشینند، در عوض باید حرف دلشان را بزنند. باید با میل و رغبت شرکت کرد. بحث ها مهم هستند و استراتژی ها یا سیاست ها نباید بدون ارزیابی جوانب مثبت و منفی اجرا شوند. هر یک از اعضای تیم باید در تصمیم گیری های تیم نظر داشته باشد. فقط برای تفریح ​​در جلسات شرکت نکنید، آماده بیایید. 

   

 • ارتباطات ضعیف نیز یکی از موانع بر سر راه تیم سازی موثر است . بیش از حد یک سلسله مراتب پیچیده همچنین منجر به ارتباطات ضعیف و ناکارآمد می شود. افکار سازمان نیافته و ایده های انتزاعی باعث ایجاد سوء تفاهم و سردرگمی در بین اعضای تیم می شود و به نوبه خود بهره وری تیم را کاهش می دهد. افراد باید بسیار مراقب صحبت های خود باشند. هرگز نباید از جملات تحقیرآمیز یا سخنان زننده در دفتر استفاده کرد. بهتر است از طریق ایمیل ارتباط برقرار کنید زیرا قابل اعتمادتر است. 

   

 • فقدان نظم و وقت شناسی نیز مشکلاتی را در تیم ایجاد می کند . هیچوقت سر کار دیر نشو منتظر نگه داشتن دیگران غیرحرفه ای است. همیشه قبل از زمان برای جلسات و بحث های تیمی برسید. همچنین باید آراستگی محل کار را حفظ کرد. خودتان را در کارهای غیرمولد افراط نکنید. بی جهت در اطراف پرسه نزنید. 

هرگز نباید هدف تیمش را فراموش کرد. نگرش مثبت داشته باشید و همیشه سخت تلاش کنید تا بهترین سطح خود را ارائه دهید بدون اینکه نگران این باشید که چه کسی با چه کسی قرار می‌گیرد یا چه کسی مورد علاقه رئیس است؟ این چیزها در دراز مدت اهمیتی ندارند. با همه خوب رفتار کنید و از بی ادبی بپرهیزید. کمی بیشتر درگیر کار خود باشید.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

17 − پانزده =