فرآیند کتاب سازی – قیمت سهام در یک IPO چگونه تعیین می شود؟

شرکت ها در سرتاسر جهان از قیمت گذاری ثابت یا کتاب سازی به عنوان مکانیزمی برای قیمت گذاری سهام خود استفاده می کنند. با گذشت زمان، مکانیسم قیمت ثابت منسوخ شده و کتاب‌سازی به مکانیزمی واقعی تبدیل شده است که در قیمت‌گذاری سهام در حین انجام یک عرضه عمومی اولیه (IPO) استفاده می‌شود. در این مقاله، نحوه عملکرد فرآیند کتاب سازی را مطالعه خواهیم کرد، یعنی اینکه سهام در یک IPO چگونه قیمت گذاری می شود:

کتاب سازی چیست؟

کتاب‌سازی مکانیزمی برای کشف قیمت است که برای اولین بار در بازارهای سهام در قیمت‌گذاری اوراق بهادار استفاده می‌شود. هنگامی که سهام برای فروش در یک IPO عرضه می شود، می توان آن را با قیمت ثابت انجام داد. با این حال، اگر شرکت در مورد قیمت دقیقی که با آن سهام خود را در بازار عرضه می کند مطمئن نیست، می تواند به جای یک رقم دقیق، محدوده قیمتی را تعیین کند. این فرآیند کشف قیمت از طریق ارائه محدوده قیمت به سرمایه گذاران و سپس درخواست از آنها برای پیشنهاد قیمت، فرآیند کتاب سازی نامیده می شود. یکی از کارآمدترین مکانیسم های قیمت گذاری اوراق بهادار در بازار اولیه محسوب می شود. این روش ترجیحی است که توسط همه بورس های بزرگ توصیه می شود و در نتیجه در تمام کشورهای توسعه یافته بزرگ جهان دنبال می شود.

فرآیند کتاب سازی

روند دقیق کتاب سازی به شرح زیر است:

 

 1. انتصاب بانکدار سرمایه گذاری: اولین گام با انتصاب بانکدار سرمایه گذاری آغاز می شود. بانکدار اصلی سرمایه گذاری، بررسی لازم را انجام می دهد. آنها اندازه موضوع سرمایه را پیشنهاد می کنند که باید توسط شرکت انجام شود. سپس یک باند قیمتی نیز برای فروش سهام پیشنهاد می کنند. در صورت موافقت مدیریت با پیشنهادات بانکدار سرمایه گذاری، بروشور با محدوده قیمتی که توسط بانکدار سرمایه گذاری پیشنهاد می شود، صادر می شود. پایین تر از محدوده قیمت به عنوان قیمت کف شناخته می شود در حالی که انتهای بالاتر به عنوان قیمت سقف شناخته می شود. قیمت نهایی که اوراق بهادار در واقع پس از کل فرآیند کتاب سازی برای فروش عرضه می شود، قیمت قطع نامیده می شود. 

   

 2. جمع آوری پیشنهادات: از سرمایه گذاران در بازار درخواست می شود که برای خرید سهام پیشنهاد دهند. از آنها خواسته می شود تا تعداد سهامی را که مایل به خرید هستند در سطوح مختلف قیمت پیشنهاد دهند. قرار است این پیشنهادها به همراه پول درخواست به بانکداران سرمایه گذاری ارائه شود. لازم به ذکر است که این یک بانکدار سرمایه گذاری نیست که به جمع آوری پیشنهادها مشغول است. در عوض، بانکدار سرمایه‌گذاری اصلی می‌تواند نمایندگان فرعی را برای استفاده از شبکه آنها به‌ویژه برای دریافت پیشنهادات از گروه بزرگ‌تری از افراد منصوب کند. 

   

 3. کشف قیمت: زمانی که همه پیشنهادها توسط بانکدار سرمایه‌گذاری اصلی جمع‌آوری شدند، فرآیند کشف قیمت را آغاز می‌کنند. قیمت نهایی انتخاب شده صرفاً در میانگین وزنی همه پیشنهادهایی که توسط بانکدار سرمایه‌گذاری دریافت شده است. این قیمت به عنوان قیمت قطع اعلام شده است. برای هر موضوعی که تبلیغات قابل توجهی دریافت کرده و مورد انتظار مردم است، سقف قیمت معمولاً قیمت قطع است. 

   

 4. انتشار: به منظور شفافیت، بورس‌ها در سراسر جهان از شرکت‌ها می‌خواهند که جزئیات پیشنهاداتی را که دریافت کرده‌اند، به اطلاع عموم برسانند. این وظیفه بانکدار سرمایه‌گذاری پیشرو است که آگهی‌هایی حاوی جزئیات پیشنهادهای دریافتی برای خرید سهام را برای یک دوره زمانی معین (مثلا یک هفته) اجرا کند. رگولاتورها در بسیاری از بازارها همچنین این حق را دارند که در صورت تمایل درخواست های پیشنهادی را به صورت فیزیکی تأیید کنند. 

   

 5. تسویه حساب: در نهایت، مبلغ درخواست دریافتی از مناقصه گران مختلف باید تعدیل شود و سهام تخصیص داده شود. به عنوان مثال، اگر مناقصه‌دهنده‌ای قیمتی کمتر از قیمت قطعی پیشنهاد داده باشد، باید یک تماس تلفنی ارسال شود که بخواهد مبلغ موجودی را پرداخت کند. از سوی دیگر، اگر پیشنهاد دهنده ای قیمتی بالاتر از قیمت نهایی پیشنهاد داده باشد، باید چک بازپرداخت برای او پردازش شود. فرآیند تسویه تضمین می کند که تنها مبلغ قطع شده به جای سهام فروخته شده به سرمایه گذاران از سرمایه گذاران جمع آوری می شود. 

کتاب ساختمان جزئی

کتاب سازی جزئی یکی دیگر از انواع فرآیند کتاب سازی است. در این فرآیند، به جای دعوت از مناقصه از عموم مردم، بانکداران سرمایه‌گذاری پیشنهادهایی را از برخی موسسات پیشرو دعوت می‌کنند. بر اساس پیشنهادات آنها، میانگین موزون قیمت ها ایجاد و قیمت قطعی تعیین می شود. سپس این قیمت قطعی به عنوان قیمت ثابت به سرمایه گذاران خرد ارائه می شود. بنابراین، مناقصه فقط در سطح نهادی اتفاق می افتد و نه در سطح خرده فروشی.

این نیز یک مکانیسم کارآمد برای کشف قیمت است. همچنین هزینه و عوارض مربوط به اجرای یک کتاب ساختمان جزئی به میزان قابل توجهی کم است.

چگونه کتاب سازی بهتر از مکانیسم قیمت ثابت است؟

اول از همه، فرآیند کتاب‌سازی انعطاف‌پذیری را برای قیمت‌گذاری IPOها به ارمغان می‌آورد. قبل از معرفی کتاب بیلدینگ، بسیاری از IPOها یا کمتر یا بیش از حد قیمت داشتند. این امر مشکلاتی را ایجاد کرد زیرا در صورت قیمت گذاری کمتر، شرکت سرمایه احتمالی را از دست می داد. از سوی دیگر، اگر موضوع بیش از حد قیمت بود، به طور کامل مشترک نمی شد. در واقع، اگر کمتر از درصد معینی پذیره‌نویسی می‌شد، انتشار اوراق بهادار باید لغو می‌شد و هزینه‌های قابل توجهی که برای انتشار آن متحمل می‌شد صرفاً حذف می‌شد. با معرفی فرآیند کتاب سازی، دیگر چنین اتفاقاتی رخ نمی دهد و بازار اولیه کارآمدتر عمل می کند.

بدون نظر

پاسخ دهید

سه × 1 =