CRM از طریق بازاریابی کارآمد و کارآمد، پایگاه مشتریان یک سازمان را اهرم و تقویت می کند. در واقع CRM با بهبود قابل توجه عملکرد و اجرای بازاریابی، ابعاد جدیدی را در زمینه بازاریابی ایجاد کرده است. استراتژی های بازاریابی شهودی مرتبط با CRM مانند بازاریابی مستقیم، بازاریابی وب، بازاریابی ایمیلی و غیره در گذشته نزدیک به بلوغ رسیده اند. این استراتژی‌های بازاریابی در مقایسه با روش‌های سنتی بازاریابی، امیدوارکننده‌تر هستند، زیرا به ارائه عملکرد بالاتر و کسب‌وکار در حال توسعه کمک می‌کنند. آنها همچنین به بهبود نرخ پاسخ در کمپین های بازاریابی کمک می کنند، هزینه تبلیغات را به دلیل ارزش دارایی پایین کاهش می دهند و نظارت بیشتری بر سرمایه گذاری های سازمانی ارائه می دهند.

جنبه های مختلف بازاریابی مبتنی بر CRM در زیر مورد بحث قرار گرفته است.

 1. بازاریابی وب : با افزایش محبوبیت وب، مشتریان به سمت بازاریابی اینترنتی یا خرید اینترنتی گرایش پیدا می کنند. این به مشتریان و تامین کنندگان کمک می کند تا بدون توجه به مکانشان در یک محیط زمان واقعی معامله کنند. برخی از مزایای عمده بازاریابی وب در زیر ذکر شده است:
  • این نسبتاً بسیار ارزان است زیرا هزینه دسترسی فیزیکی به مشتریان هدف برای تعامل را کاهش می دهد.
  • تامین کنندگان می توانند در مدت زمان کمتری به تعداد بیشتری از مشتریان دسترسی پیدا کنند.
  • کمپین های بازاریابی آنلاین را می توان به راحتی ردیابی، ردیابی، محاسبه و آزمایش کرد.
  • فرآیند انتخاب هر محصول یا نام تجاری به دلیل تحقیقات و تکنیک های تجزیه و تحلیل آنلاین اثبات شده ساده شده است.
  • کمپین های بازاریابی آنلاین در مقایسه با کمپین های دستی تبلیغاتی بیشتری دارند.
 2. بازاریابی ایمیلی- بازاریابی ایمیلی در مقایسه با استراتژی‌های بازاریابی مبتنی بر پست یا تلفن، کارآمدتر و ارزان‌تر است. بازاریابی ایمیلی بازاریابی مستقیمی است که مبتنی بر داده است و منجر به پاسخ دقیق‌تر مشتری و برآورده کردن مؤثر نیازهای مشتری می‌شود. ویژگی های جذاب تر شامل خبرنامه، ارسال کوپن الکترونیکی، کارت الکترونیکی، ارائه ذخیره رویدادها در تقویم و غیره است.
 3. تجزیه و تحلیل رفتار مشتریان خرید آنلاین-یک سیستم CRM بستری را برای تجزیه و تحلیل رفتار خرید مشتریان به صورت آنلاین فراهم می کند. این استراتژی تعاملی دقت بالایی را با سرعت بالا ارائه می‌کند که شامل خدمات نمایه‌سازی است که اطلاعات دقیقی را در مورد عادات یا رفتار خرید مشتریان ارائه می‌کند. تجزیه و تحلیل فردی این رفتار همچنین به شناسایی اینکه مشتریان به کدام محصول یا برند تمایل بیشتری دارند کمک می کند. به عنوان مثال یک وب سایت فروش آنلاین www.xyz.com می تواند رفتار خرید مشتریان را با نصب یک سرویس داخلی با کمک یک CRM تمام عیار تجزیه و تحلیل کند که بررسی می کند همه محصولات توسط یک مشتری خاص و تحت کدام گروه خاص خریداری می شوند. آنها افتادند. این امر با تجزیه و تحلیل شخصی تاریخچه خرید مشتریان در گذشته به دست می آید که تجارت آینده را با آن مشتریان نیز پیش بینی می کند. این امر با بررسی صحیح نیازهای مشتری و در نتیجه رضایت مشتری، ایجاد یک رابطه بلندمدت با مشتریان را انجام می دهد. تجزیه و تحلیل این رفتار خرید خاص مشتریان به صورت آنلاین نیز به اصلاح یا تغییر تکنیک ها یا استراتژی های بازاریابی برای قالب گیری سیستم مطابق با دیدگاه های آینده کمک می کند.
 4. پیش‌بینی استراتژی‌های بازاریابی آتی- استراتژی‌های بازاریابی با توجه به تغییر رفتار عاطفی مشتریان همچنان در حال تغییر هستند. تکنیک های پیش بینی بازار CRM به درک این تغییر از طریق رگرسیون و تحلیل آماری رفتار مشتری آنلاین کمک می کند. اینها برخی از تکنیک های تحلیل پیچیده اما دقیق تر ارائه شده توسط سیستم CRM هستند که ثابت شده است که یکی از بهترین استراتژی های بازاریابی است. این رویکرد نوآورانه با خطرات بیشتری انجام می شود، اما اعتقاد بر این است که پاداش های شگفت انگیزی را به همراه دارد.
 5. ایجاد مدل‌های تاثیر تجاری- برای یک سازمان مهم است که عملکرد بازاریابی را به طور منظم بررسی کند تا تکنیک‌ها هرگز بدتر نشوند و همیشه با هم مطابقت داشته باشند تا نتایج بیشتری را به همراه داشته باشند. این مدل‌های مبتنی بر CRM به ارائه اندازه‌گیری دقیق عملکرد بازاریابی در سراسر سازمان کمک می‌کنند و هر بار بهتر عمل می‌کنند.

این استراتژی های بازاریابی هم افزایی بخشی از سیستم CRM را برای توسعه کسب و کار بازاریابی پیشرفته تبدیل می کند. از این رو، برای یک سازمان بسیار مهم است که آنها را با پیش بینی دقیق تغییرات، آزمایش عملکرد آنها و جمع آوری بهترین ترکیب ممکن از این استراتژی ها برای برآورده کردن نیازهای مشتریان و به حداکثر رساندن رشد بازاریابی خود، به کار گیرد.

بدون نظر

پاسخ دهید

18 + هجده =