مهارت های نرم به نحوه رفتار فرد در محل کار اشاره دارد. این رفتار یک فرد است که او را یا می سازد یا می شکند.

ژست ها و زبان بدن نقش مهمی در مهارت های نرم دارند .

ژست نوعی ارتباط است که در آن فرد بدون صحبت، به سادگی با کمک حرکات دست و بدن، حالات چهره و غیره ارتباط برقرار می کند.

اجازه دهید یک مطالعه موردی را به اشتراک بگذارم که به شما در مورد اهمیت حرکات و زبان بدن در تقویت شخصیت ما توضیح می دهد.

تام در یک کنفرانس تجاری دعوت شد که در آن باید سازمان خود را نمایندگی می کرد و ارائه ای را با سایر شرکت کنندگان به اشتراک می گذاشت که ماهیت تجارت، برنامه های رشد سازمان و غیره را برجسته می کرد. بدون ذره‌ای تردید، مافوق‌های او ارائه‌ی او را تأیید کردند، زیرا او تمام جنبه‌های مهم را پوشش داده بود، اما به نوعی نتوانست مخاطبانش را تحت تأثیر قرار دهد.

به نظر شما مشکل از کجاست؟

به من اعتماد کنید، مشکل در محتوا و حقایق به اشتراک گذاشته شده در ارائه نبود، بلکه در جای دیگری بود. تام عادت بدی داشت که ناخن هایش را بجود و با چیزهای اطرافش دست و پنجه نرم کند. حتی در وحشیانه ترین رویاهایش هم تصور نمی کرد که این عادت بدش روی مسیر رشدش در سازمان تاثیر بگذارد. جویدن ناخن، نگاه کردن به اطراف، بازی با خودکار در حین ارائه نشان می دهد که فرد مورد نظر رویکردی معمولی دارد و در کار خود چندان جدی نیست.

کارمندان، به خصوص بعد از ناهار، تمایل دارند سر خود را پایین بیاندازند و وانمود کنند که به یک موضوع جدی فکر می کنند، در حالی که در واقع در دنیای دیگری خوابیده و گم شده اند. به من اعتماد کن؛ چنین رفتاری در محل کار اصلا قابل قبول نیست. برای هر فردی که با سازمان مرتبط است، صرف نظر از موقعیتش، رعایت آراستگی و حفظ نظم در محل کار ضروری است. هیچ کس به شما نمی گوید که مستقیم پشت میز بنشینید. این چیزی است که از شما انتظار می رود.

برخی از افراد در حین تعامل با دیگران ارتباط چشمی برقرار نمی کنند. آنها به همه جای اطراف نگاه می کنند به جز شخصی که با او صحبت می کنند. باور کن؛ برقراری ارتباط چشمی با مخاطب نه تنها باعث شکستن یخ می شود بلکه دیگران شما را نیز جدی می گیرند.

حرکات بدن و حالات صورت شما نیز چیزهای زیادی در مورد شخصیت شما آشکار می کند . گاهی اوقات، برای بیان احساسات خود نیازی به کلمات ندارید. حالات، حالات و حرکات شما کافی است. فردی که در یک جلسه نشسته با سر کج، نگاه گیج، خمیازه بیش از حد نشان می دهد که او به شدت بی حوصله است – مطمئناً توهین به دیگرانی است که در همان اتاق نشسته اند.

با اعتماد به نفس راه بروید. باور کن هیچ کس جز تو مسئول رشد و موفقیت تو نیست.

مارک می خواست با تیم ملاقات کند تا در مورد مسیر شغلی خود صحبت کند و همچنین در صورت مواجهه با مشکل او را راهنمایی کند. تیم جلوی مارک نشست و دستانش را روی سینه‌اش ضربدری کرد. چنین وضعیتی نشان می دهد که تیم سرسخت بوده و پذیرای هیچ پیشنهاد و ایده جدیدی نبوده است. وضعیت او به نوعی سعی می کرد مانعی بین او و مارک ایجاد کند.

این رفتار بدی است که با همکاران یا مافوق خود در حالی که دستان خود را روی کمر خود قرار داده اید، تعامل داشته باشید. این به سادگی نشان می دهد که شما بیش از حد اعتماد به نفس دارید و به مشاوره دیگران نیاز ندارید. همیشه بهتر است از چنین چیزهایی اجتناب شود.

به محل کار نگاه های گیج نکنید. خنده رو باش. تفاوت ایجاد می کند. در مورد کسی که با مشت گره کرده نشسته چه احساسی دارید؟ بدیهی است که یا طرف مقابل به شدت ناراحت است یا می‌خواهد به کسی ضربه محکمی بزند. اهمیت ژست ها، وضعیت ها، حرکات دست، حرکات بدن و غیره در تصمیم گیری درباره ماهیت، رفتار و تصویر کلی شما بسیار زیاد است.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × سه =