روابط کار و مدیریت پیچیده ترین مجموعه روابطی است که هر مدیر منابع انسانی باید با آن دست و پنجه نرم کند. حفظ کارآمد روابط کار به مدیران منابع انسانی در ایجاد محیطی هماهنگ در درون سازمان کمک می کند که به نوبه خود سازمان را در دستیابی مؤثر به اهداف و مقاصد خود یاری می دهد. روابط کار با مدیریت خوب با نفی دردسرهای ناشی از مسائل و درگیری های مرتبط با کارگری یا اتحادیه، مزیت رقابتی را برای سازمان فراهم می کند.

با افزایش رقابت‌پذیری و افزایش فشار برای دستیابی به اهداف استراتژیک کسب‌وکار، کسب یک پشتیبانی مؤثر و قابل اعتماد روابط کار برای سازمان ضروری شده است. برای همین، سازمان ممکن است خدمات یک شرکت مشاور منابع انسانی را انتخاب کند.

یک شرکت مشاور منابع انسانی به طور کلی یک یا بسیاری از جنبه های زیر از روابط کار را مطابق با الزامات سازمان پوشش می دهد:

 

 • انطباقات قانونی/قانونی: یک سازمان ممکن است به منظور حفظ الزامات قانونی در رابطه با قوانین کار موجود کشور، خدمات مشاور منابع انسانی را انتخاب کند. این برای شرکتی که کسب و کار خود را به سرزمین های مختلف گسترش می دهد، مهم تر است، از این رو، کدهای قانون بر این اساس تغییر می کند. انطباق قانونی مناسب از مشکلات قانونی غیر ضروری و بار مالی مرتبط با آن جلوگیری می کند. 

  رویه ها و اسناد سازمان به طور کامل توسط مشاور منابع انسانی بر اساس الزامات قانونی جاری حسابرسی می شود. همچنین می توان قراردادها و اسناد جدید را مطابق با جزئیات قانون تنظیم کرد. رویه‌های مناسب برای خاتمه کار نیز مستلزم کار مؤثر مشاور منابع انسانی طبق قانون است.

   

 • مدیریت روابط کار: تعارضات و بدتر شدن روابط در محل کار تأثیر نامطلوبی بر بهره وری کلی سازمان دارد. جدای از افزایش صورتحساب‌های قانونی، چنین وضعیتی به ایجاد فضای بی‌اعتمادی در میان کارگران می‌افزاید و سطح انگیزه آنها را مختل می‌کند. 

  یک مشاور منابع انسانی، در چنین سناریویی، انگیزه ای برای بهبود تعاملات روزمره بین نیروی کار و مدیریت فراهم می کند. او با اجرای برنامه‌های آموزشی مختلف، بحث‌ها، کارگاه‌های تسهیل‌گری و تمرین‌های مشترک بین کارگر و مدیریت متناسب با نیازهای خاص سازمان، در راستای ارتقای محیط همکاری، تفاهم و اعتماد متقابل بین کارگران و مدیریت تلاش می‌کند. بنابراین، مشاوران منابع انسانی به بهبود روابط کار و کار کمک می کنند.

   

 • برخورد و اجتناب از اتحادیه کارگری: یک مشاور منابع انسانی با کار به عنوان میانجی بین کارگران و مدیریت و مشارکت در چانه زنی جمعی در رسیدگی به موقعیت های اعتصاب و تعطیلی کمک می کند. علاوه بر این، یک مشاور منابع انسانی، فعالانه کار می کند، می تواند در جلوگیری از چنین اتحادیه هایی در سازمان کمک کند. 

  حسابرسی کار و نظرسنجی رضایت کارکنان ابزارهای حیاتی در ارزیابی آسیب پذیری سطوح رضایت از نیروی کار در سازمان هستند. یک مشاور منابع انسانی از این ابزارها برای تشخیص شانس تشکیل اتحادیه کارگری در سازمان استفاده می کند. این به درک موقعیت سیاست ها و فرآیندهای کارفرما در برابر انتظارات کارمند کمک می کند. شکاف‌های موجود در خط‌مشی‌های موجود و انتظارات کارکنان توسط مشاور منابع انسانی برای بهبود سطح رضایت از نیروی کار مورد بررسی قرار می‌گیرد و در نتیجه به اجتناب از اتحادیه‌های کارگری در سازمان کمک می‌کند.

   

 • مدیریت شکایات کار: مدیریت شکایات توسط میانجی‌گری‌هایی که به درستی هدایت شده‌اند، جایگزینی مناسب برای رسیدگی فوری به داوری است. این به دستیابی به یک راه حل با رضایت دوجانبه کمک می کند، در نتیجه از درگیری های نامطلوب و فرآیند پرهزینه دعاوی جلوگیری می کند. علاوه بر این، حل و فصل نارضایتی ها با توسل به روش هایی مانند میانجیگری توسط مشاوران منابع انسانی به همگام شدن با شهرت سازمان به عنوان یک سازمان مسئول و کارمند گرا کمک می کند. 

  مشاوران منابع انسانی با رویکردی بی‌طرفانه در باز کردن یک خط ارتباطی روشن و مؤثر بین طرف‌های ذیربط، همراه با قرار دادن ورودی‌های ارزشمند در صورت لزوم برای پایان دادن به راه‌حلی دوستانه و مناسب برای مشکل، کار می‌کنند. چنین فعالیتی همچنین باعث ایجاد یک محیط مثبت روابط کار در سازمان می شود. علاوه بر این، یک مکانیسم بازخورد فعال که توسط مشاور منابع انسانی ایجاد شده است، به کاهش میزان شکایت در بین نیروی کار کمک زیادی می کند.

سرمایه گذاری در روابط کار مولد به اندازه سرمایه گذاری در هر شراکت تجاری موثر دیگری اهمیت دارد. از این رو، یک رابطه کارگری و اتحادیه ای که به خوبی مدیریت می شود، نقش مهمی در برخورد با پیشنهادات تجاری در حال تغییر و چالش برانگیز در سناریوی اقتصادی فعلی ایفا می کند.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

13 − سیزده =