رهبری و کنترل

سازمانی که در آن افراد با پیشینه‌های مختلف، مدارک تحصیلی و علایق مختلف بر روی یک پلت فرم مشترک گرد هم می‌آیند تا به اهداف خاصی دست یابند، سازمان نامیده می‌شود.

رهبری چیست؟

هنر مدیریت کارکنان و استخراج بهترین ها از آنها به رهبری اشاره دارد . کارمندان نباید کار خود را به عنوان باری برای آنها در نظر بگیرند تا بتوانند بهترین سطح خود را در محل کار ارائه دهند.

رهبری مؤثر کارکنان را قادر می سازد تا به عنوان یک واحد واحد در جهت یک هدف مشترک با هم کار کنند.

چرا رهبری در محل کار؟

به درستی گفته می شود که موفقیت و شکست یک سازمان به رهبر آن بستگی دارد .

 

 • رهبری کارکنان را تشویق می کند تا به طور موثر در موفقیت تیم های خود و همچنین سازمان مشارکت کنند. 

   

 • یک رهبری مؤثر به کارکنان کمک می کند تا با هماهنگی نزدیک در محل کار با هم کار کنند و برای انجام وظایف در چارچوب زمانی تعیین شده سخت تلاش کنند. 

  عدم تطابق شغلی در محل کار منجر به سیاست و در نهایت بی انگیزگی کارکنان می شود.

   

 • یک رهبر خوب کار را به کارمندان تحمیل نمی کند . نقش ها و مسئولیت ها باید بر اساس علاقه و تخصص افراد تفویض شود. 

   

 • رهبری به کارکنان خود احساس جهت می دهد . هر فردی می داند که قرار است در محل کار چه کاری انجام دهد. 

   

 • رهبری مؤثر شانس سیاست و درگیری در سازمان را کاهش می دهد . کارمندان برای مدت طولانی تری تحت هدایت رهبران توانا به یک سازمان می چسبند. 

  کارمندان به کسی نیاز دارند که هر زمان که اشتباه می کنند آنها را راهنمایی و اصلاح کند. یک رهبر خوب کسی است که به افراد در انجام وظایفشان کمک می کند و هر بار به آنها انگیزه می دهد تا به نتیجه برسند.

   

 • رهبری مؤثر در تقویت پیوند بین کارمندان کمک زیادی می کند و باعث می شود حتی سخت ترین زمان ها را با لبخند روبرو کنند. 

  در سناریوی فعلی، رهبران باید بیشتر شبیه مربی باشند تا اینکه یک رئیس سختگیر باشند. “رویکرد هیتلر” در شرایط موجود کار نمی کند.

  برای رهبر ضروری است که بیشتر با کارمندان تعامل داشته باشد. دریابید که آنها از شما و همچنین سازمان چه انتظاراتی دارند. ابتکار عمل به خرج دهید و به آنها کمک کنید خارج از چارچوب فکر کنند.

   

 • یک رهبر باید به عنوان یک ستون ثابت برای حمایت از کارکنان عمل کند. افراد باید بتوانند در مواقع سخت به رهبر بازگردند. هرگز مشکلات آنها را مسخره نکنید و بی جهت از آنها انتقاد نکنید. مسائل را نباید بدون توجه رها کرد. 

   

 • در موارد درگیری، یک رهبر باید مداخله کند و فوراً اختلافات را حل کند . اجازه دهید افراد رو در رو بنشینند و مشکلات خود را در میان خود مطرح کنند. از جانبداری نسبت به کسی بپرهیزید. 

   

 • یک رهبر باید الگوی خوبی برای کارکنان باشد. برای آنها منبع الهام باشید. 

   

 • بدانید اعضای تیم شما در حال انجام چه کاری هستند. کار آنها را پیگیری کنید. بررسی عملکرد ضروری است. از کارمندان بخواهید که شما را نیز در جریان نگه دارند. اگر هر یک از اعضای تیم خوب کار کرده اند، قدردانی کنید. با افرادی که تا حد مجاز کار نمی کنند باید با صبر و دقت برخورد شود. 

   

 • به کارمندان خیلی سخت نگیرید . مشکلات آنها را نیز درک کنید. انتظار نداشته باشید که فردی در روز تولد یا سالگردش در دفتر شرکت کند. کمی واقع بین تر باشید. 

نتیجه گیری رهبری، کارکنان را تشویق می کند که به مربیان خود اعتماد کنند و همیشه در محل کار روی آنها حساب کنند.

بدون نظر

پاسخ دهید