تبلیغات خبری: اخلاقی یا غیر اخلاقی!

شاید مقاله ای را که در فیس بوک به اشتراک گذاشته شده بود خوانده باشید که می گوید: «10 بهترین مکان برای بازدید در تابستان امسال» و شاید آن مقاله در نهایت بر انتخاب شما برای مقصد تعطیلات تابستانی تأثیر گذاشته است. شاید فکر کرده باشید که این مقاله توسط کاربر یا یکی از علاقه مندان به سفر نوشته شده است که می خواهد تجربه خود را به اشتراک بگذارد.

در بدترین حالت ممکن است فکر کرده باشید که این مقاله توسط یک خبرنگار خبری نوشته شده است؟ اگر به شما بگویم که این مقاله بخشی از یک روند نگران کننده به نام “تبلیغات مبتنی بر اخبار” است که در آن شرکت ها از محتوایی حمایت می کنند که با کاربران به اشتراک گذاشته می شود و قصد دارد بر تصمیمات آنها تأثیر بگذارد. . در این مقاله بیشتر در مورد تبلیغات مبتنی بر اخبار و همچنین پیامدهای اخلاقی که بر این موضوع تأثیر می گذارد، خواهیم فهمید.

ظهور تبلیغات مبتنی بر اخبار

تبلیغات آنلاین به نقطه اشباع رسیده است. وضعیت آنقدر شدید است که مدل پرداخت به ازای کلیک تقریباً بی ربط است. کمتر از 0.2٪ از افرادی که یک تبلیغ آنلاین را مشاهده می کنند، در واقع روی آن کلیک می کنند. بنابراین، بین مصرف‌کنندگانی که تبلیغات آنلاین را مشاهده می‌کنند و شرکت‌هایی که از آنها حمایت می‌کنند، بی‌اعتماد جدی وجود دارد. این منجر به کاهش بودجه های کلان برای تبلیغات آنلاین می شود.

این جرقه یک روند جدید شد. شرکت هایی مانند Buzzfeed به وجود آمده اند و مدل تبلیغاتی مبتنی بر اخبار را همراهی کرده اند. مصرف کنندگان تمایل زیادی به تعامل بیشتر با چنین محتوایی دارند. آنها نه تنها مطالب را مشتاقانه می خوانند، بلکه محتوا را در رسانه های اجتماعی به اشتراک می گذارند که مهر تایید آنها را می دهد. این روش به حدی مؤثر شده است که شرکت های رسانه سنتی مانند Time Inc نیز تیم های ویژه ای را برای برآورده کردن خواسته های مشتریان خود ایجاد کرده اند. غول های شرکتی مانند جنرال الکتریک و شورون نیز به طور گسترده از تبلیغات مبتنی بر اخبار استفاده می کنند.

تبلیغات مبتنی بر خبر چیست؟

ساده ترین تعریف تبلیغات مبتنی بر خبر این است که مقالات خبری در واقع کار تبلیغات را انجام می دهند. یک آگهی به عنوان یک مقاله خبری استتار می شود . به عنوان مثال، اگر شرکتی بخواهد مارکی از غلات را به عنوان یک گزینه صبحانه سالم تبلیغ کند، مقاله ای با عنوان “5 گزینه صبحانه سالم” نوشته شده است که در آن 4 گزینه دیگر را که قبلاً توسط عموم پذیرفته شده اند لیست می کنند و سپس اضافه می کنند. نام تجاری آنها نیز در لیست قرار می گیرد.

خانه‌های رسانه‌ای مانند Buzzfeed و ScoopWhoop باید افشا کنند که این مقالات توسط شرکت‌ها حمایت می‌شوند. با این حال، افشا به شکلی اتفاق می‌افتد که آشکار نیست و یافتن آن دشوار است. از این رو، قانون با حروف رعایت می شود، اما روح نیست.

اصل تفکیک اخبار و تبلیغات

خانه‌های رسانه‌ای همیشه موظف بوده‌اند که اطمینان حاصل کنند که درآمدی که از تبلیغات به دست می‌آورند بر گزارش‌های خبری آن‌ها تأثیر نمی‌گذارد. اخبار بخش مهمی از بافت اجتماعی است و مهم است که اخبار از طریق منافع شرکت آلوده نشود. بنابراین اعتقاد بر این است که خانه های رسانه ای مسئولیت اساسی دارند که تبلیغات خود را به وضوح به عنوان آگهی علامت گذاری کنند. این به کاربر امکان می‌دهد تعیین کند چه محتوایی واقعاً گزارش شده است و چه محتوایی حمایت مالی شده است و بنابراین ممکن است انگیزه‌های پنهان داشته باشد.

چرا استقلال تحریریه برای جامعه مهم است؟

روند تبلیغات مبتنی بر اخبار دست کم نگران کننده است. این به این دلیل است که تبلیغات مبتنی بر اخبار از اعتماد مصرف کنندگان سوء استفاده می کند. حداقل می توان گفت این یک حقه است. دیری نمی گذرد که مصرف کنندگان متوجه این موضوع می شوند و این اعتماد از بین می رود. خانه های رسانه ای ممکن است مجبور به از دست دادن بیشتر باشند.

به عنوان مثال، اگر فولکس واگن رابطه ای بسیار راحت با خانه های رسانه ای دارد، در نظر بگیرید. سپس می تواند بر گزارش های خبری در مورد نحوه گزارش سهل انگاری انتشار کربن آن تأثیر بگذارد! جامعه باید از میزان کامل سهل انگاری که توسط یک شرکت انتفاعی مرتکب شده است، بداند، اما ممکن است گزارشگران خبری به دلیل وابستگی مالی آنها به چنین شرکت هایی، از آن جلوگیری کرده یا به اشتباه هدایت کنند.

این یکی از آن شرایطی است که منافع کسب و کار و منافع جامعه به وضوح با یکدیگر در تضاد هستند. جامعه سزاوار است که گزارشی بی طرفانه و بدون تأثیر از وقایع پیرامون خود داشته باشد. تبلیغات مبتنی بر اخبار عامل بازدارنده این استقلال است. همانطور که شرکت های جریان اصلی در حال پیوستن به این روند هستند، آینده به طور خطرناکی ناپایدار و تیره به نظر می رسد!

چرا حفاظت از استقلال تحریریه دشوار است؟

محافظت از استقلال تحریریه دشوار است زیرا مصرف کنندگان شروع به انتظار مطالب رایگان کرده اند . خوب هیچ چیز در زندگی رایگان نیست. خانه های رسانه متحمل هزینه های تولید و تحریریه می شوند که مصرف کنندگان حاضر به پرداخت آن نیستند. از سوی دیگر، اگر خانه های رسانه ای تبلیغات را با مقالات خبری معمولی ترکیب کنند، شرکت ها از پرداخت چنین هزینه هایی خوشحال می شوند.

این موضوع همه خانه های رسانه ای را تحت فشار قرار داده است. کسانی که در این عمل به ظاهر غیراخلاقی زیاده‌روی می‌کنند، پاداش‌های مالی دریافت می‌کنند. این امر آنها را به عزیز سرمایه گذاران در بورس تبدیل کرده است. شرکت هایی که هنوز اخلاقی بودن را انتخاب می کنند با شرایط مالی بدی روبرو هستند. آنها با خطر تصاحب خصمانه از شرکت های دیگر روبرو هستند.

در نتیجه، تقریباً هر خانه رسانه ای با تبلیغات مبتنی بر اخبار همراه است. برخی از برند خود برای انجام این کار استفاده می کنند در حالی که برخی دیگر دقت بیشتری دارند و شرکت های تابعه ای ایجاد کرده اند تا خود را از این عمل مشکوک جدا کنند.

بدون نظر

پاسخ دهید