نقش ارتباطات در روابط بین فردی

گفته می شود که ارتباطات اساس هر رابطه بین فردی است . در واقع ارتباط موثر کلید یک رابطه سالم و طولانی مدت است. اگر افراد به طور مؤثر با یکدیگر ارتباط برقرار نکنند، مشکلاتی به وجود می آید.

ارتباط نقشی محوری در کاهش سوء تفاهم ها ایفا می کند و در نهایت باعث تقویت پیوند بین افراد می شود.

یک رابطه جذابیت خود را از دست می دهد اگر افراد احساسات خود را از طریق شیوه های مختلف ارتباط ابراز نکنند و متقابل نکنند . یک تعامل سالم برای یک رابطه سالم ضروری است.

همیشه لازم نیست یک فرد برای بیان احساساتش صحبت کند. احساسات را می توان از طریق شیوه های ارتباط غیر کلامی نیز بیان کرد. حرکات بدن، ژست‌ها، حالات صورت، حرکات دست شما با چیزی یا چیز دیگری ارتباط برقرار می‌کند. مطمئن شوید که با هیچ کس قیافه نگیرید. شما باید خوشحال و راضی به نظر برسید تا طرف مقابل از حضور شما لذت ببرد. همیشه غمگین و عصبانی به نظر نرسید. حرکات چشم نیز نقش مهمی در روابط دارند. فقط از طریق چشمان شما می توان تشخیص داد که عصبانی، ناراضی یا ناامید هستید.

مراقب لحن و صدای خود نیز باشید. مطمئن شوید که خیلی بلند و یا خیلی نرم نیستید. صدای بلند ممکن است به طرف مقابل آسیب برساند. به آرامی و به شیوه ای متقاعد کننده صحبت کنید. طرف مقابل باید بتواند بفهمد که قصد دارید با چه چیزی ارتباط برقرار کنید.

انتخاب کلمات در روابط مهم است . قبل از صحبت دو بار فکر کنید. به یاد داشته باشید که یک کلمه اشتباه می تواند معنای کل یک مکالمه را تغییر دهد. ممکن است طرف مقابل شما را اشتباه تعبیر کند و رابطه را خراب کند. ترد باشید احساسات خود را به وضوح بیان کنید. سعی نکنید طرف مقابل را گیج کنید. رک بودن به شما در روابط کمک می کند.

یک فرد باید به طور منظم با شخص دیگر تعامل داشته باشد تا رابطه رشد کند و به سطح بعدی برسد . صحبت از طریق تلفن. پیامک روشی برای برقراری ارتباط و حفظ ارتباط است، به ویژه در روابط راه دور که افراد به سختی ملاقات می کنند.

مودب باش هرگز بر سر شریک خود فریاد نزنید حتی اگر او کار اشتباهی انجام داده باشد. در مورد مسائل بحث کنید و سعی کنید اختلافات خود را دوستانه حل کنید. بدرفتاری، دعوا کردن، انتقاد کردن، رابطه را خراب می کند و در موارد نامطلوب ممکن است به آن پایان دهد. بی ادبی در روابط جرم است.

سعی کنید دیدگاه طرف مقابل را نیز درک کنید . شنونده صبور باشید تا زمانی که به دقت گوش نکنید، هرگز نمی توانید ارتباط موثر برقرار کنید.

افراد همچنین می توانند از طریق ایمیل ارتباط برقرار کنند . اگر وقت ندارید مرتباً با همسرتان تماس بگیرید، یک نامه برای او ارسال کنید. طرف مقابل احساس خوشبختی و مهم بودن می کند. ایمیل ها نیز یک روش موثر ارتباطی در محل کار هستند. برای روابط بهتر در محل کار، سعی کنید از طریق شیوه های مکتوب ارتباط برقرار کنید. در مورد متن نامه مراقب باشید و مطمئن شوید که آنها خود توضیحی هستند. استفاده از حروف بزرگ در ایمیل ها بی ادبانه و بلند تلقی می شود. هیچ اطلاعاتی را به صورت شفاهی با هیچ یک از همکاران خود به اشتراک ندهید. یک نامه برای او علامت گذاری کنید و رئیس خود را در جریان نگه دارید. تمام کارمندان مربوطه باید یک سی سی نیز داشته باشند. اگر به صورت شفاهی صحبت شود، ممکن است فرد مقابل بعداً امتناع کند و مشکلاتی برای شما ایجاد کند.

بدون نظر

پاسخ دهید