به درستی گفته می شود که موفقیت و شکست یک سازمان با روابط مشترک بین کارکنان نسبت مستقیم دارد. کارمندان باید رابطه صمیمانه ای داشته باشند در غیر این صورت همیشه با یکدیگر درگیر می شوند. هیچ چیز بدون اعتماد ممکن نیست. باید به مردم اعتماد کنید تا بهترین ها را از آنها داشته باشید. اعتماد تنها زمانی به وجود می آید که با طرف مقابل راحت باشید. یک فرد همیشه نمی تواند به تنهایی تصمیم بگیرد. کارمندان با هم می توانند در مورد مسائل بین خود بحث کنند، ایده های نوآورانه ارائه دهند و وظایف را با سرعت بسیار بیشتری انجام دهند.

یک متخصص منابع انسانی نقش کلیدی در پیوند دادن کارکنان به یکدیگر دارد. او باید فعالیت های خاصی را انجام دهد که به تقویت پیوند بین کارکنان و نزدیک شدن آنها کمک می کند.

فردی که از فعالیت‌های منابع انسانی مراقبت می‌کند، نقشی کلیدی در مشارکت دادن همه کارکنان در کاری سازنده دارد که به آنها فرصتی می‌دهد تا یکدیگر را به خوبی بشناسند . افراد به قدری غرق در کارهای روزمره خود هستند که به سختی زمانی برای تعامل با یکدیگر پیدا می کنند. بسیاری از آنها حتی نام کامل فردی که در کنار ایستگاه های کاری آنها نشسته است را نمی دانند. بخش منابع انسانی باید اطمینان حاصل کند که چندین فعالیت گروهی در محل کار سازماندهی می شود تا همه کارکنان را در یک پلت فرم مشترک قرار دهند.

تحقیقات نشان می‌دهد که اگر کارمندان از مسئولیت‌های شغلی خود راضی باشند، تمایل دارند شاد بمانند و از درگیری با یکدیگر اجتناب کنند. افراد نسبت به سازمان خود احساس اعتماد و وفاداری پیدا می کنند و وقت و انرژی خود را در کارهای غیرمولد هدر نمی دهند.

فعالیت‌های مختلف مانند جمع‌آوری‌ها و گردهمایی‌های کوچک در محل کار را سازماندهی کنید . از هر کدام بخواهید مطابق سلیقه و راحتی خود ظرفی بیاورد. بگذارید کارمندان با هم لذت ببرند. کارمندان تمایل دارند در این نوع گردهمایی های غیررسمی، به غیر از کارهای معمول، درباره چیزهای زیادی بحث کنند.

یک روز احتمالاً آخرین روز ماه باید تنها با هدف جشن گرفتن تولدهایی که در آن ماه قرار دارند در نظر گرفته شود. به عنوان مثال، تمام کسانی که در ماه می متولد شده اند، باید در آخرین روز ماه، یعنی 31 می، تولد خود را با هم جشن بگیرند که کمک زیادی به آنها می کند تا یک سال آینده شارژ باقی بمانند. HR باید یک نامه رسمی برای دعوت از همه ارسال کند. بگذارید همه لذت ببرند و لذت ببرند. افراد را به گروه ها تقسیم کنید و از هر گروه بخواهید کاری انجام دهد. احتمالاً یک گروه می تواند مسئول دکوراسیون محل برگزاری باشد. گروه دیگر می توانند از کیک و همچنین سایر خوراکی ها و غیره مراقبت کنند. شخص منابع انسانی باید به طور ایده آل از هر گروه حمایت کند تا اطمینان حاصل شود که هیچ کس در سازماندهی کارها با مشکل مواجه نمی شود.

سازماندهی رویدادهای مختلف مانند روز ورزش، روز سالانه، روز سبز و غیره بر عهده تیم منابع انسانی است . کارکنان باید تشویق شوند تا در این نوع فعالیت های فوق برنامه شرکت کنند. کارمندان می توانند از این طریق استراحت کنند و از کارهای معمول خود استراحت کنند. وقتی کار به یکنواخت شدن تمایل پیدا می کند، مشکلات ظاهر می شوند. کارمندان باید از آمدن بر سر کار لذت ببرند، نه اینکه کار را به عنوان یک بار تلقی کنند.

HR با هماهنگی رهبران تیم باید اسامی افراد برتر را هر ماه در تابلوی اعلانات شرکت نمایش دهد. همچنین یک نامه تبریک ارسال کنید. کارشناس منابع انسانی به همراه سرپرست می توانند حتی یک جایزه کوچک را به عنوان قدردانی به بهترین عملکردها تحویل دهند. این فعالیت را در حضور همه انجام دهید. کسی که عملکرد خوبی داشته است، بیشتر به مدیریت خود اعتماد می کند و سخت تلاش می کند تا در آینده جام های بیشتری کسب کند. همه از عملکرد یکدیگر آگاه هستند و همچنین الهام می گیرند.

در حین تعیین خط مشی های سازمان، بخش منابع انسانی باید زمان مشترکی را برای ناهار برای همه کارکنان تعیین کند. نیم ساعتی را برای همین کار اختصاص دهید و مطمئن شوید که در زمان ناهار کسی در محل کار خود کار نمی کند . همه باید در سفره خانه دور هم جمع شوند و ناهار را با هم بخورند. وقتی افراد کنار هم می نشینند، نیمی از مشکلات خود به خود از بین می روند. کارمندان غم ها، ناراحتی ها و مشکلات مختلف خود را با همکاران خود در میان می گذارند و از این طریق به یکدیگر نزدیک می شوند. افراد از این طریق پیوند بهتری ایجاد می کنند.

وقتی یک کارمند جدید به یک سازمان می‌پیوندد، مطمئن شوید که همه با استقبال گرم او مواجه می‌شوند . برنامه مقدماتی باید در سالن یا اتاق کنفرانس انجام شود تا همه بتوانند دعوت شوند. از عضو جدید بخواهید خود را به خوبی معرفی کند. بگذارید دیگران بدانند که عضو جدیدی وارد خانواده آنها شده است تا در انجام وظایفشان به آنها کمک کند.

منابع انسانی به همراه مدیران خط باید حوزه‌های مسئولیت کلیدی را به وضوح به کارکنان منتقل کنند تا بهترین نتیجه را از آنها استخراج کنند و بعداً از نارضایتی جلوگیری کنند.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

19 − دوازده =