توسعه کارکنان به تلاش های سازمان برای ارتقای دانش موجود کارکنان، ارتقای مهارت های آنها و تشویق آنها به گذراندن دوره ها یا برنامه های آموزشی جدید اشاره دارد. فعالیت های توسعه کارکنان نه تنها در رشد حرفه ای بلکه در رشد شخصی کارکنان نقش مهمی ایفا می کند.

افرادی که هر از گاهی مهارت های خود را تقویت نمی کنند، بقای خود را در دراز مدت دشوار می کنند. سعی کنید هر روز چیز جدیدی یاد بگیرید. دریابید که همه دوره های جدید در دسترس هستند و چه سودی برای شما به صورت حرفه ای دارند؟ برای هیچ دوره نامربوطی که هیچ فایده ای برای شما ندارد ثبت نام نکنید.

این یک روش معمول است که کارکنان برنامه های آموزشی را جدی نمی گیرند. آنها تمایل دارند برای از دست دادن آموزش ها بهانه ای بیابند و آنها را صرفاً اتلاف وقت در نظر بگیرند. کارکنان نباید صرفاً به خاطر حضورشان در آموزش ها شرکت کنند.

متخصصان منابع انسانی باید در هنگام ایجاد برنامه های توسعه کارکنان بسیار مراقب باشند. هیچ دو کارمندی شبیه هم نیستند. برنامه های توسعه کارکنان باید در راستای نیازها و نیازهای کارکنان طراحی شود . با کارمندان خود صحبت کنید و سعی کنید دریابید که آنها برای کسب نتایج بهتر باید چه مهارت های جدیدی کسب کنند. برنامه های توسعه باید با هدف تبدیل یک فرد به حرفه ای بهتر از طریق تشویق او به گسترش افق های خود، ارتقاء دانش موجود و تفکر فراتر از حوزه خود باشد. هرگز نباید خود را در بازار کار محدود کرد.

برنامه های توسعه کارکنان باید با در نظر گرفتن موارد زیر ایجاد شود:

  • یک کارمند چه همه مهارت هایی دارد؟
  • زمینه های مسئولیت کلیدی/مسئولیت های شغلی یک فرد
  • او برای افزایش خروجی باید چه مهارت هایی را کسب کند؟
  • او در چه ژانرهایی به غیر از مشخصات فعلی خود می تواند مشارکت داشته باشد؟

برنامه‌های توسعه کارکنان باید به نفع یک کارمند باشد که به نوبه خود می‌تواند با انجام موفقیت‌آمیز اهداف و مقاصد به سازمانش منتفع شود.

یک مدیر هنگام ایجاد برنامه های توسعه کارکنان نه تنها باید بر مسئولیت های شغلی فعلی یک کارمند تمرکز کند، بلکه باید از منظری گسترده تر نیز فکر کند . آموزش ها و فعالیت های توسعه کارکنان باید به فرد در کل دوره کاری خود نیز کمک کند. یک کارمند باید بتواند حتی زمانی که به سازمان دیگری نقل مکان می کند از آموزش ها بهره مند شود.

کارمندان باید مجبور شوند روی پروژه های زنده کار کنند که تجربیات دنیای واقعی را برای آنها فراهم کند. به این ترتیب کارمند در حین کار مهارت های جدیدی را یاد می گیرد.

مطالب دوره آنلاین را با موضوعاتی مانند مهارت های نرم، آداب مصاحبه، آداب لباس پوشیدن و غیره طراحی کنید (که به کارمندان در کارشان کمک می کند) و همان را در پورتال های وب آپلود کنید. از کارمندان بخواهید که وارد سیستم شوند و هر چند وقت یکبار مطالب مطالعه را مرور کنند. مطمئن شوید که محتوا جالب و آموزنده است. برای جلب توجه خوانندگان، چند تصویر و گرافیک زیبا اضافه کنید. همچنین می توانید هر ماه یک آزمون آنلاین داخلی از همه کارمندان بر اساس مطالعه آنها انجام دهید. آفرین به کسی که عملکرد خوبی دارد. این باعث می شود که سایر کارمندان به طور جدی مطالب مطالعه را دنبال کنند.

کارمندان را به خواندن زیاد تشویق کنید . هیچ کارمندی نمی تواند هشت تا نه ساعت به طور مداوم کار کند. به جای اتلاف وقت در شایعات، کارمندان باید مجلات مربوطه را انتخاب کنند که به آنها در یادگیری های جدید کمک کند.

کارمندان را به گروه ها تقسیم کنید (کارکنان با نیازهای مشابه را می توان در یک گروه قرار داد) و یک مربی برای گروه تعیین کنید. مربی نباید فقط برای همنام خود یک مربی باشد. او باید به کارکنان کمک کند تا مهارت های خود را ارتقا دهند و دانش خود را افزایش دهند.

فعالیت های توسعه کارکنان باید انگیزه کارکنان را برای شرکت در کنفرانس ها و سمینارها ایجاد کند.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یازده − 5 =