نیاز به توسعه تفکر شبکه ای و حس هفتم برای موفقیت در قرن 21

عصر شبکه ها

ما در عصر شبکه ها زندگی می کنیم. شبکه‌ها در همه جا و همه جا وجود دارند و اتصال بی‌درنگ و ارتباطات سیار به این معنی است که ما نمی‌توانیم توانایی تفکر در قالب تفکر شبکه‌ای را نداشته باشیم.

در واقع، با توجه به این واقعیت که ما در جهانی جهانی شده زندگی می کنیم که در آن رویدادها در بخشی از جهان به طور آنی برای همه و همه جا مخابره و پخش می شوند، بدین معنی است که فرد باید مهارت های لازم برای حرکت در این منطقه را داشته باشد که در آن شبکه های جهانی بر جهان ما حکومت می کنند.

حس هفتم

برخی از نویسندگان این را توانایی تفکر بر حسب حس هفتم نامیده‌اند که در آن علاوه بر شهود و درک روندهای نوظهور، نیاز به توسعه حس شبکه‌ای است که در آن رویکردهای بالا به پایین و پایین به بالا باینری نیستند به این معنا که اینطور نیست که هر دو از بالا به پایین یا پایین به بالا یا هر کدام پارادایم غالب باشد.

به عبارت دیگر، در دوره های قبلی، تفکر سلسله مراتبی از بالا به پایین یک هنجار بود، رهبران و متخصصان بر اساس چنین سلسله مراتبی فکر می کردند. با ظهور بخش خدمات و ظهور اینترنت، این به زودی جای خود را به ترکیبی از تفکر از بالا به پایین و پایین به بالا داد که برای موفقیت لازم بود.

با این حال، مهارت‌های تفکر شبکه‌ای به تنهایی از بالا به پایین یا پایین به بالا یا حتی ترکیبی از هر دو نیست، زیرا ویژگی‌های ظهور و تفکر سیستمی به این معنی است که یکی یا هر دو رویکرد دیگر کار نمی‌کنند.

در عوض، آنچه در اینجا هنجار است مطالعه شبکه ها با استفاده از تفکر سیستمی و رسیدن به تصمیماتی است که در فرآیندهای فکری خطی نیستند.

به عبارت دیگر، تفکر شبکه ای به این معنی است که هر رویداد یا اتفاق یا حتی روند یا سیگنالی خود را به نتایج خط مستقیم نمی رساند که در آن به راحتی می توان با استفاده از فرآیندهای فکری خطی پیش بینی کرد که چه اتفاقی می افتد .

مورد دونالد ترامپ و برگزیت به عنوان شکست های تفکر خطی

به عنوان مثال، انتخابات اخیر در ایالات متحده را در نظر بگیرید که منجر به رئیس جمهور شدن دونالد ترامپ شد. اکثر نظرسنجی ها اشتباه کردند زیرا از برون یابی خطی و تفکر خط مستقیم از نظرسنجی ها و نظرسنجی هایی استفاده می کردند که پیروزی هیلاری کلینتون را پیش بینی می کرد.

با این حال، آنچه اتفاق افتاد این بود که استفاده گسترده از رسانه‌های اجتماعی مانند توییتر و فیس‌بوک به این معنی بود که کسانی که به تفکر شبکه فکر می‌کردند، می‌توانستند نتیجه درست را پیش‌بینی کنند، در حالی که کسانی که به تفکر سنتی پایبند بودند، اشتباه کردند.

در واقع، حتی رای برگزیت که در آن اکثریت مردم بریتانیا به خروج از اتحادیه اروپا رای دادند، به طور مشابه توسط بسیاری از کسانی که به مدل های خطی فکر می کردند، پیش بینی نشده بود.

این مثال‌ها نشان می‌دهند که مرحله کنونی اتصال جهانی و ارتباطات آنی سیستمی را ایجاد کرده است که در آن اختلالات در یک گره از شبکه به گره‌های دیگر منتقل می‌شود و کل شبکه مختل می‌شود که منجر به نتایجی می‌شود که نه می‌توان آن را پیش‌بینی کرد و نه با خطی پیش‌بینی کرد. شیوه های تفکر

این به این معنی است که در مرحله 21 موفق باشید ، فرد باید تفکر شبکه ای را توسعه دهد که در آن توانایی کل نگر برای تشخیص روندها از سیگنال ها و نتایج حاصل از تعاملات گره های مختلف، کلید موفقیت است.

توسعه تفکر شبکه ای

اگر دانشجویی هستید که می‌خواهید یک حرفه‌ای فنی یا مدیریتی شوید، بهتر است خود را با تفکر سیستمی آشنا کنید که در آن توانایی استنباط نتایج رویدادها و تأثیرات چنین رویدادهایی را در یک بخش یا گره دارید. شبکه در قسمت های دیگر و همچنین کل شبکه.

شما می توانید این کار را با آموزش به خودتان انجام دهید تا کل جهان را به عنوان یک شبکه تصور کنید و تصور کنید که هر گره از طریق ارتباطاتی که ماهیت جهانی و محلی دارند به دیگری متصل است.

در واقع، در حالی که ما جهان را به عنوان یک شبکه گسترده در نظر می گیریم، رویدادهای صرفاً محلی را نیز نمی توان نادیده گرفت زیرا در نهایت، تأثیرات شبکه توسط تلاقی بین جهانی و محلی تعیین می شود.

نمی توان رویدادهای محلی را نادیده گرفت و از این رو، باید تفکر جهانی را توسعه داد

بنابراین، برای متخصصان و رهبران کسب‌وکار ضروری است که هم جهانی و هم محلی را با اندیشیدن در اصطلاحات گلوکال پیش‌بینی کنند، جایی که می‌توان تأثیرات رویدادهای جهانی را پیش‌بینی کرد و در عین حال ریشه در محلی داشت.

به عنوان مثال، اگر یک شورش یا زلزله یا حتی رویدادهای شدید آب و هوایی اتفاق بیفتد، فرد نیاز به ترکیبی از تفکر جهانی و محلی دارد که در آن باید تأثیرات را به سایر بخش‌های شبکه که می‌توانند ماهیت جهانی داشته باشند و در عین حال کاملاً پاسخ می‌دهند، انتقال داده و انتقال دهد. اصطلاحات محلی برای رویدادهایی که می توانند کسب و کار یا حتی زندگی شخصی شما را مختل کنند.

این امر به ویژه در مورد رهبران کسب و کار در هند که در سطح جهانی فعالیت می کنند، اما در عین حال از تفکر شبکه ای در رویدادهای کاملاً محلی استفاده می کنند و در نتیجه اطمینان حاصل می کنند که آنها به شیوه ای گلوکال پاسخ می دهند، صادق است.

آرامشی شبیه ذن ایجاد کنید

در نهایت، هر کسی که از تفکر شبکه ای استفاده می کند آگاه است که ارزیابی و سنجش نتایج هر تصمیم یا رویدادی به سادگی امکان پذیر نیست و از این رو، بهتر است ذهنیتی شبیه ذن ایجاد کند که در آن توانایی حفظ آرامش و خونسردی را در خود ایجاد کند. مواجهه با رویدادهایی که به سرعت در حال تغییر هستند که در آن به هر “به روز رسانی زنده” جدید باید بدون از دست دادن آرامش پاسخ داده شود.

به عبارت دیگر، بهتر است متفکران شبکه نیز ذهن آگاهی را توسعه دهند تا تحت تأثیر فرآیندهای فکری سنگین قرار نگیرند که می تواند مانع و مانع و همچنین اختلال در تصمیم گیری آرام شود.

بدون نظر

پاسخ دهید