برای اینکه سازمان عملکرد بهتری داشته باشد، مهم است که کارکنان با یکدیگر راحت باشند، ارتباط خوبی با هم داشته باشند و در هماهنگی نزدیک برای یک هدف مشترک کار کنند. افراد برای انجام کار خوب احساس مسئولیت و انگیزه می کنند و از کار خود لذت می برند نه اینکه آن را به عنوان باری بار کنند.

مهم است که مدیریت روابط سالم کارکنان را در محل کار ارتقا دهد تا بهترین ها را از هر فرد استخراج کند. رقابت ضروری است، اما نباید باعث ایجاد منفی گرایی یا هر نوع دشمنی در بین کارکنان شود.

اجازه دهید چند مرحله و استراتژی برای یک رابطه سالم کارکنان در سازمان را مرور کنیم.

 

 • اعضای تیم خود را درگیر کنید: آنها باید احساس کنند برای سازمان مهم و ضروری هستند. به یک فرد باید مسئولیت هایی بر اساس علایق و مسئولیت هایش محول شود. کار را به آنها تحمیل نکنید. بگذارید چالش ها را با کمال میل بپذیرند. آنها باید از هر کاری که انجام می دهند لذت ببرند، در غیر این صورت با مافوق و همکاران خود درگیر می شوند. 

   

 • افراد را تشویق کنید تا کار خود را با یکدیگر به اشتراک بگذارند: به این ترتیب افراد تمایل دارند بیشتر با یکدیگر صحبت کنند، در مورد مسائل بین خود بحث کنند و در نتیجه سطح راحتی افزایش می یابد. بگذارید با هم کار کنند و خودشان تصمیم بگیرند. یک رهبر تیم فقط باید در موارد شدید درگیری ها و سوء تفاهم های شدید مداخله کند. 

   

 • برای آنها اهداف تعیین کنید و از همه اعضای تیم خود بخواهید که به طور مساوی مشارکت کنند و در چارچوب زمانی مورد نظر به هدف دست یابند . آنها را برای کار گروهی تشویق کنید. به این ترتیب کارمندان چاره ای جز اعتماد به همکاران خود و کمک گرفتن از یکدیگر ندارند. یک کارمند باید آزادی بیان عقاید خود را داشته باشد و همه آنها باید کنار هم بنشینند تا در مورد چیزی تصمیم بگیرند که برای همه مفید باشد. 

   

 • فرد باید در حد خود تلاش کند که همه کارمندان ناهار خود را همزمان با هم صرف کنند . نیم ساعت تا چهل و پنج دقیقه باید به ناهار اختصاص داده شود و در وقت ناهار نباید در مورد کار صحبت کرد. موضوعات دیگری نیز وجود دارد. در مورد فیلم، ورزش، خرید یا هر چیز دیگری زیر نور خورشید بحث کنید. اگر کارمندان هر چند وقت یکبار برای دور هم جمع شدن، پیک نیک یا خرید با هم بیرون بروند، ضرری نخواهد داشت. از آنها بخواهید که اعضای خانواده خود را نیز بیاورند. 

   

 • ارتباط موثر بین اعضای تیم را تشویق کنید . مشاهده شده است که ارتباط ضعیف منجر به سردرگمی و سوء تفاهم می شود. ارتباط باید دقیق و مرتبط باشد. نباید با کلمات بازی کرد و در مورد انتظارات خود از همکاران خود و همچنین سازمان بسیار دقیق بود. اگر از پیشنهاد همکارتان خیلی راضی نیستید، مسائل را برای خود نگه ندارید. نظر خود را بیان کنید و نارضایتی خود را ابراز کنید. قطعاً بعداً از درگیری بین کارمندان جلوگیری می کند و روابط بین آنها را بهبود می بخشد. رک باشید. فقط برای خوشحال کردن رئیس خود وانمود نکنید. اگر چیزی را غیرقابل قبول می‌دانید، با مافوق خود اما به شیوه‌ای مودبانه صحبت کنید. 

   

 • برای شفافیت بهتر باید شیوه های مکتوب ارتباط در میان کارکنان ترویج شود . ارتباط کلامی به اندازه ارتباط نوشتاری قابل اعتماد نیست. دستور جلسه، صورتجلسه، مسائل مهم باید از طریق ایمیل بین همه پخش شود. اطمینان حاصل کنید که همه کارکنان مرتبط در حلقه هستند. با هیچ یک از کارمندان به صورت انفرادی ارتباط برقرار نکنید زیرا ممکن است دیگری احساس غفلت و کنار گذاشته شدن کند. 

   

 • جلسه صبحگاهی یکی دیگر از راههای موثر برای بهبود روابط بین کارکنان است. بگذارید همه در یک پلت فرم مشترک گرد هم آیند و در مورد مسائلی که دارند بحث کنند. جلسات نباید خیلی رسمی باشد. به اعضای تیم اجازه دهید فنجان های قهوه خود را بیاورند. روز خود را با ذهنی مثبت شروع کنید. با یک لبخند گرم به همه سلام کنید. تبادل تبریک و تمجید. اگر یکی از اعضای تیم شما روحیه خوبی ندارد، ابتکار عمل را به دست بگیرید و از او بپرسید که چه مشکلی دارد. سعی کنید در سطح خود بهترین راه حل را برای او ارائه دهید. 

   

 • جشن های تولد، جشن های کریسمس، جشن های سال نو و غیره را سازماندهی کنید. در محل کار این ابتکارات کوچک در واقع به تقویت پیوند بین کارمندان کمک زیادی می کند. از همه آنها بخواهید که دفتر کار، محل کارشان را تزئین کنند و همه هماهنگی های لازم را خودشان انجام دهند. در واقع تعجب خواهید کرد اگر بفهمید که همه برای انجام یک چیز یا چیز دیگری آماده هستند. کارمندان در واقع ابتکار عمل را به دست می گیرند و کارها را خودشان سازماندهی می کنند. بگذارید آنها با یکدیگر لذت ببرند و لذت ببرند. 

  اگر کاری را فوق العاده خوب انجام داده است، فرد را تحسین کنید. به او پاداش مناسب بدهید. اسامی برترین بازیگران باید روی تابلوی اعلانات نمایش داده شود تا دیگران از آنها الهام بگیرند. همه را تشویق کنید که عملکرد خوبی داشته باشند تا انتظارات مافوق و همچنین مدیریت را برآورده کنند.

یک رابطه سالم بین کارکنان باعث ایجاد فضای مثبت در محل کار می شود و کارکنان در محل کار احساس شادی و رضایت می کنند. آنها مشتاقانه منتظر رفتن روزانه به دفتر هستند و همچنین برای تحقق اهداف تیم خود و همچنین سازمان سخت کار می کنند.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × سه =